Hastalıklar sizi korkutamaz!

06.05.2021
39
Hastalıklar sizi korkutamaz!

.jpg

Özellikle havaların değişken olduğu şu yarıyılda hastalanmamak için Memorial Ataşehir Sağlık Kurumu Beslenme ve Perhiz Bvefatı’nden Dyt. Şefika Aydın Selçuk, hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenme tekliflerinde bulundu.

32295.jpg

Çinko

En iyi çinko kaynakları; kırmızı et ve kabuklu deniz mahsulleri ile karaciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerdir. Yeniden fındık, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler, süt, peynir ve ktümörü baklagillerden de destek alabilirsiniz.

5922.jpg

Bitki çayları

Özellikle kuşburnu, ıhlamur, frambuaz, böğürtlen, antioksidan istikametinden zengin olduğu için bu yarıyılda seçim edilebilir. Limonla zenginleştirerek, kendinize natürel bitki çayları karıştırabilirsiniz.

33475.jpg

Nar

Nar meyvesi adını Latince’de ‘çok tohumlu’ anlamına gelen ‘pomegranate’den almıştır. Nar suyunda anthsiyaninler ve güçlü antioksidant flavonoidler nar suyunun rengini sağlarlar.

Nar antioksidan ve anti-ur etkisinden dolayı ilaç olarak da tanımlanabilir.

21583.jpg

Bal

Bal, enerji yararının dışında karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı; ağız, boğaz ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında natürel bir ilaç olarak kullanılmaktadır.

Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı gizeme; baldaki fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliğinden kaynaklanmaktadır. Balın yaraların ve enfeksiyonların iyileşmesini sağlamak için kullanımı önerilmiştir.

15674.jpg

C vitamini

C vitamini bedenden hasarlı maddelerin atılmasını sağlar, korunma sistemini kuvvetlendirir. Yeşilbiber, maydanoz, tere, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi besinler bol miktarda C vitamini içerir.

C vitamini kaybını ihtiyatak için salatalar da meyve suları gibi tüketilmeden hemen evvel hazırlanmalıdır. Hem kış hem de yaz aylarında kumpaslı bir beslenme programı için; et, süt, sebze, meyve ve hububatlardan oluşan besin gruplarının balanslı bir biçimde alınması gerekir.

Özellikle taze sebze ve meyveler, soğuk havalarda da sağlıklı kalmak isteyenlerin imdadına yetişmektedir.

Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu besinlerin belirli miktarlarda tüketilmesi hastalıklardan korunmada ehemmiyetli rol oynar.

23836.jpg

Yoğurt ve kefir

Yoğurt ve kefir florayı güçlendirerek gastrointestinal sistem enfeksiyonlarına karşı direnç oluşturur, immün fonksiyonlara bağışıklığa destek verip, anti-ur özellik gösterir.

33544.jpg

Sarımsak

Sarımsağın yapısında bol miktarda su, fruktoz kapsayan karbonhidratlar, kükürt bileşikleri, protein, lif ve serbest amino asitler bulunur. Sarımsak ayrıca yüksek miktarda saponin, fosfor, potasyum, kükürt, çinko, orta miktarda selenyum, A ve C vitaminleri ile az miktarda da kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, manganez ve B kompleks vitaminlerini kapsar. Sarımsağın bağışıklık sisteminin baskılanmasını önleyerek kansere karşı etkili bir silah olabileceği belirtilmektedir.

Sarımsağın faydalarını öğrenmek için tıklayın.

24494.jpg

Maydanoz

Maydanoz bir provitamin A beta karoten kaynağıdır. Bu özelliği ile görme eforu, kılcal damar sisteminin ve tiroid bezinin fonksiyonları üzerinde etkilidir. Maydanoz yaprakları vitamin A,C,K , demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum istikametinden zengindir

28958.jpg

Kuruyemiş

E vitaminin beden çalışmasındaki en ehemmiyetli vazifeyi, antioksidan özelliğidir. En zengin kaynakları; fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, akışkan yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, ktümörü baklagiller, tahin gibi besinlerdir. Balık, balık yağı, fındık ve cevizde bulunan omega-3 yağ asitleri güçlü bir antioksidandır ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde etkilidir. Ayrıca zeytinyağı, fındık yağı gibi akışkan yağlarda bulunan omega-9 yağ asitleri de bağışıklık sistemini pozitif etkiler.

23065.jpg

Kayısı

Kayısı, mineral maddelerden, potasyum ve vitaminlerden ß-karotence çok zengindir. A vitaminin öncül maddesi olan ß-karoten, bedeni ve uzuvları saran epitel doku, göz sıhhati, kemik, diş büyümesi ve endokrin bezlerinin çalışması için gereklidir. Bu misyonlarından başka A vitamini faize ve büyümede, enfeksiyonlara karşı beden mukavemetinin çoğalmasında ehemmiyetli rol oynar. Ayrıca A vitamini organizmanın ve sağlıklı hücrelerin mukavemetini artırarak kansere karşı koruyucu vazifeyi yapmaktadır.

26869.jpg

Kivi

Kivinin 100 gramında vasati 100-400mg C vitamini bulunur. Ayrıca magnezyum içeriği bakımından da en zengin, yüksek potasyum miktarı ve düşük sodyum ile yeniden meyveler içerisinde ön sıralarda yer almaktadır. E vitamini, bakır, fosfor, B2 vitamini ve A vitamini bakımından da iyi bir içeriğe sahiptir

26738.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.