Hazır besinler vazgeçilince bedende yarattığı 8 mucize!

25.03.2021
196
Hazır besinler vazgeçilince bedende yarattığı 8 mucize!
Ambalajlanmış bir hayli besin, uzun müddet tazelik sağlayan katkı maddeleri, yiyecek boyaları ve kimyevi maddeler kapsıyor. Hazır besinler yaygın bir biçimde harcanıyor. Peki bu gıdaları yaşamınızdan çıkardığınızda neler oluyor?
Daha eforlu bağışıklık sistemi
İşlenmiş besinler yerini natürel olanlara, özellikle de prebiyotik ve probiyotik açısından zengin olanlara vazgeçtiğinde, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeye başlarsınız. Soğuk algınlıklarına elveda diyebilirsiniz.

37194_9.jpg
Bu yalnızca ülkemizde ait bir gidişat değil. Pekçok ülkede işlenmiş besinler insanların sofralarını işgal ediyor. BMJ Open’da yayımlanan bir araştırma, Amerika’da harcanan besinlerin surat da 58’inin şeker, yağ ve adlarını telaffuz edemeyeceğimiz kimyevilerle dolup taşan “ultra-işlenmiş” besinler olduğunu ortaya koydu. Gözetici maddeler, suni içerikler ya da ilave şekerler sıhhatli beslenmeyi desteklemiyor.
Hazır besinleri sofranızdan kaldırdığınızda vücudunuzda yaratacağı 8 fayda ise şöyle:

37194_1.jpg
Baş sızısı eksiliyor
F-Factor Diet kitabının yazarı Tanya Zuckerbot, işlenmiş yiyeceklerin içinde bulunan bazı maddelerin migren sızılarına neden olduğunu söylüyor. MSG, nitrat ve nitrit gibi maddeleri kapsayan yiyecekler, harcandıktan 20 dakika sonra mesele yaratmaya başlıyor.

37194_2.jpg
Nitelikli uyku
Uykudan yenilen atıştırmalık hazır besinler uyku kumpasınızı bozabiliyor. Misalin çubuk kraker, dondurma ya da kurabiye gibi işlenmiş karbonhidratlar, kan şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Bunları yediğinizde gece yarısı kan şekeriniz düşünce sizi uykundan uyandırıyor ve tekerrür karnınızı acıktırıyor. Uyku kumpasınızı bozan bir başka içerik de sodyum. Sodyum kapsayan besinler susuzluğa yol açıyor. Bu da ağzınız kurumuş bir biçimde uyanmanıza yol açıyor. Gece atıştırmalıklarından işlenmiş gıdaları çıkardığınızda uykunuz belki de kumpasa gerecek, mışıl mışıl yatacaksınız.

37194_3.jpg
Sıhhatli sindirim
İşlenmiş yiyeceklerin ağırlıkta olduğu beslenme biçimi, ishalden kabarıklığa kadar bir hayli sualin sebebi olabilir. Sodyum su yakalamanıza yol açıp kabarık sezdirirken, suni içerikler, ayrılınmaları güç oldukları için gaz ve tuvalet meselelerine neden oluyor. Natürel beslenmeye geçtiğinizde ise daha fazla lif harcamaya başlıyorsunuz. Lifler ise tok sezmenizi sağlamakla kalmıyor; aynı zamanda bedeninize zehirli maddelerden temizleme mevzusunda takviye ederek, boşaltım sistemini de tertip ediyor.

37194_4.jpg
1 ay içinde cildiniz değişiyor
Cildin iki büyük düşmanı var: Şeker ve inflamasyon. Şeker ve arıtılmış karbonhidratlar, bedeninizde insülin üretilmesine neden oluyor. İnsülin ise fazla yağ imalini tetikleyerek cildinizde bozulmalara yol açıyor. İşlenmiş besinler yerine, antioksidan açısından zengin meyve ve sebzelere yöneldiğinizde, siyah noktalar ve ihtiyarlama bulgusu olan buruşukluklara karşı cildinizde bir savaş başlıyor.

37194_5.jpg
Daha fazla enerji
Gün süresince şeker yükselmeleri ve düşüşleri neticesinde bitkinlik ortaya çıkabiliyor. Sabah şekerden zengin bir kahvaltı yaptığınızda da 1 saat sonra acıkmaya başlıyorsunuz. Tatlılara yönelmek yerine taze meyveler ilave ederek hazırlanmış yoğurt yemek, daha fazla protein ve lif almanızı sağlayacak. Bu da sizin daha uzun müddet tok yakalayacak. Aldığınız yiyecekler de daha yavaş hazmedileceğinden, gün boyu daha zinde olacaksınız.

37194_6.jpg
Uzun yarıyılda zayıflama
New England Journal of Medicine’da yayımlanan bir araştırmada, 120.000 Amerikalı’nın 20 senelik beslenme kumpası incelendi. Araştırmanın neticelerine göre; bol kızartma, şekerli meşrubat ve işlenmiş et harcayan şahısların daha fazla kilo aldıkları tanımlandı. İşlenmiş yiyeceklerin aksine natürel yiyecekler hem daha bereketli hem de daha az kalorilidir. Ayrıca, işlenmiş yiyecek tüketimi kesildiğinde karbonhidrat tüketiminiz de eksileceğinden, yağ yakımı da dolaylı olarak çoğalacaktır.

37194_7.jpg
Eklem sızılarınız eksilir
İşlenmiş besinler eklemler için de hasarlı. Hazır besinin içeriğindeki kimyeviler hücrelerinizde inflamasyona yol açar ve eklem sızılarına yol açar. İşlenmiş yiyecek tüketimi vazgeçildiğinde ise eklem sızılarında eksilme oluşur.

37194_8.jpg
YAZAR BİLGİSİ