Her gün et yemek sağlıklı mı

23.11.2021
22
Her gün et yemek sağlıklı mı

Özellikle protein ağırlıklı perhizlerle beraber “Günlük et tüketimimiz ne kadar olacak?” suali sıklıkla usumuza geliyor. Son zamanlarda en çok tartışılan mevzulardan da biri olan et tüketiminin ne kadar olması gerektiği mevzusunda uzmanlar da değişik değişik görüşlere sahip. Peki, hangisi gerçekten doğru?

Uzmanların bir kısmı tamamen et ağırlıklı beslenmemiz gerektiğini söylerken bir kısmı ise etten uzak durmamız gerektiğini düşünüyor.

Beslenme Uzmanı Gizem Şeber’e göre et, tavuk, balık gibi protein kaynakları beslenmemiz dolayısıyla sıhhatimiz için olmazsa olmazlardan. Özellikle kırmızı etin bazı uzmanlar tarafından aklandığı bazı uzmanlar tarafından karalandığı bir yarıyılda protein ağırlıklı beslenmeyi seçmekte zorlanabileceğimize dikkat toplayan Şeber, “Kırmızı etsiz sağlıklı bir yaşam mevzubahisi değil. Ancak her öğün et tüketimi de başka sağlık meselelerine neden olabilir” diyor.

Haftada 3 gün kırmızı et harcamalı

Kırmızı etin çok nitelikli hayvansal kaynaklı bir protein kaynağı olmasının yanı gizeme demir, B12 vitamini açısından da oldukça ehemmiyetli bir yiyecek olduğunu belirten Gizem Şeber, o sebeple kırmızı etin haftada üç gün kumpaslı olarak harcanmasını öneriyor.

Hatta operasyon olmuş kalp hastalarına bile günlük beslenme kumpaslarında haftada iki defa takribî 100 gram yağı alınmış 2 köfte kadar kırmızı et harcamalarının önerildiğini söyleyen Beslenme Uzmanı ve Yaşam Koçu Şeber, özellikle çocuklar, ergenlik yarıyılında olanlar, hamileler ve emzikliler için kırmızı etin ehemmiyetinin yadsınamaz olduğunu ifade ediyor.

Her şey gibi kırmızı etin de kararında harcanması gerekinin altını çizen Şeber, mevzuyla alakalı görüşlerini şöyle paylaşıyor: “Günlük beslenmenin tamamında yalnızca kırmızı etin kullanılması, gelecekte kalp-damar hastalıkları, sütun kanseri ve gut hastalığına tutulma tehlikesini artırabilir. Kırmızı etin beceriksiz tüketimi ise demir beceriksizliğine ve buna bağlı anemiye, B12 vitamini beceriksizliğine ve buna bağlı unutkanlığa neden olabilir. Ayrıca proteinler bedenimizde imal ve onarım harekâtında kullanılır. Bu sebeple beceriksiz protein alımı bedenimizin kendini onarma marifetini kaybetmesine ve yara iyileşmelerinde gecikmeye neden olabilir.”

Hangi eti ne kadar harcamalı

– Bir erişkin günde vasati 150 gram et veya tavuk veya balık harcamalı.

– Haftada 2-3 kez kırmızı et harcayabilir.

– Şayet kırmızı et az yağlı seçim ediliyorsa ve ızgara, haşlama, fırında pişirme gibi sağlıklı usullerle hazırlanıyorsa, yanında zeytinyağlı sebze yemeği veya salata gibi bir lif kaynağı varsa haftada üç yerine her gün bir öğün de seçim edilebilir.

YAZAR BİLGİSİ