Hipertansiyonla gayrette size dayanakçı olacak yiyecekler

13.04.2022
27
Hipertansiyonla gayrette size dayanakçı olacak yiyecekler

Yüksek tansiyon tüm dünyada en yaygın görülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalığı büyük miktarda beslenme yoluyla hakimiyet altına alabilir ve yüksek tansiyonun tetikleyebileceği kalp, beyin, göz ve böbrek hastalıklarından korunabilirsiniz. Tansiyonu düşürmek için nasihat edilen besinler arasında sebze, meyve ve süt mahsulleri ilk sırada gelmekle beraber sodyum tüketimini hudutlandırmak tansiyonu sıhhatli seviyelerde yakalayabilmek ismine de oldukça ehemmiyetli. İşte hipertansiyonla gayret size dayanakçı olacak yiyecekler:

Sebzeler: Sebzeler tansiyonu düşürmenin yanı gizeme kapsadıkları yiyecek lifi, potasyum, magnezyum ve öteki minerallerle genel sıhhatinizi geliştirmenize dayanakçı olur. Her gün yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere 2-3 kase değişik renklerdeki sebzelerin ham ve haşlanmış olarak harcanması tansiyon hastalarına önerilmektedir. Brokoli, patates, ıspanak, domates ve kabak gibi sebzeleri kesinlikle sofranızda bulundurun.

Meyveler: Lif, vitamin ve mineral kapsayan meyveler yüksek tansiyonu düşürmek için en ehemmiyetli takviyeciniz olabilir. Muz, elma, çilek, kavun, şeftali, ananas, mango ve narenciye yüksek tansiyonu dengelemek için iyi alternatifler arasında yer almaktadır.

Süt mahsulleri: Kalsiyum damar sıhhati ve damar tıkanıklığını önlemek için lüzumlu mineraller arasındadır. Kalsiyum bakımından zengin yoğurt, süt ve peynir gibi gıdaları günlük beslenmenize ilave etmek tansiyonu banal kıymetlere sürükleyebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta harcanan süt mahsullerinin az yağlı veya yağsız olmasıdır.

Bütün hububatlar: Kan tazyikini düşürmeye dayanakçı lif bakımından zengin olan esmer pirinç, kepekli ekmek, arpa ve yulaf gibi bütün hububatları beslenme programınıza ilave edebilirsiniz. Beyaz un ve şeker gibi arıtılmış karbonhidratlar yerine bütün hububatlı gıdaları kumpaslı olarak harcamak tansiyonu hakimiyet altına almanıza dayanakçı olacaktır.

Balık: Protein tansiyonu düşürmek için ehemmiyetli olmasına rağmen proteinin hangi kaynaktan alındığı da oldukça ehemmiyetlidir. Nitelikli protein kaynağı olarak somon, ton, mezgit gibi soğuk su balıklarını harcayabilirsiniz.

Kuruyemiş: Badem, fındık, ceviz ve fıstık gibi kuruyemişler sıhhatli birer yağ kaynağı olarak her gün rahatlıkla harcanabilir.

Baharatlar: Fazla tuz tüketiminin tansiyonu yükselttiği öğreniliyor. Yemeklerinizi lezzetlendirmek için tuz yerine kurutulmuş baharatlar kullanarak lezzetlendirebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ