Huzurlu bir ilişkinin gizemleri

18.11.2021
13
Huzurlu bir ilişkinin gizemleri

Kadın – erkek ilişkilerinde zamana yenilmemek elinizde. Yaşadığınız birlikteliğin uzun süreli ve huzurlu olabilmesi için birkaç noktaya dikkat etmek gerekiyor. Azıcık mücadele, azıcık kavrayış ve özveriyle ilişkiniz her daim size huzur verebilir.

Saygı

Cemiyette oldukça aranmasına karşın en az bulunan şey olan saygı, gönül işlerinin baş tacı olarak nitelenebilir. Her şeyden evvel kendisine saygısı olan, fert olduğunun farkında olan insanlar, etraflarına ve dolayısıyla hoşlandıkları bireye karşı saygılı insanlardır. Bu tip insanlar sözlerinin, eylemlerini sınırını öğrenirken aynı zamanda karşılarındaki insanında hudutlarının ve serbestliğinin farkındadırlar. Fertler arasındaki saygı ilişkiyi güçlendirir ve sarsılmaz esaslar oluşturur.

Alttan alabilmek ve kavrayışlı olmak

İnsanlık hâline bağlı olarak sevinçsiz, aksi, stresli olunan zamanlar olabilir. Bu gibi vaziyetlerde uğursuz bir biçimde karşıdaki insana sitem edilebilir; tam asap, stres kendisinden çıkartılabilir. Bu vaziyetlerde azıcık sineye sürüklemek, azıcık da alttan almak kimseye bir şey kaybettirmez. Aksine karşıdaki şahsın uysallaşmasını sağlar. Başka bir mevzu olarak, kıskançlığın tutsağı olan insanların, insanın artık sosyal bir varlık olduğunu ve başkalarıyla irtibat kurmanın bayağı bir tavır olduğunu farketmeleri verimli olacaktır. Kavrayış göstermek, ilişkideki güveni yükseltirken şahsın kendisini dizginleyen ve terbiye eden bir mental eğitimi hâlini de alır.

Özveri

Mevzubahisi olarak ikili ilişkilerdenbahsedildiğinden dolayı, bencilliğin iyi bir şey olduğundan laf etmek azıcık efordur. Bir ilişkide huzur ve rahat aranıyorsa, şahsın kendinden bir şeyler feda etmeye hazır olması gerekebilir. Feda edilecek şeylerden maksat aile, fertsel serbestlikler gibi şeyler değildir. Fertsel çıkarlar, ilişkinin önüne geçmemeli; gerektiğinden azıcık daha fedakâr olunabilmelidir. Misalin işi gereği yurtdışına taşınacak olan bir şahıs;ilişkisi ve beğendiği şahıs için uzak ilişki yaşamayı, güç olsada göze alabilmeli veya hayallerini ertelemeyi düşünebilmelidir. Özveri, egoistliği saf dışı vazgeçen ve sıhhatli insan ilişkilerinin anahtarı olan yegâne kıymettir.

Empati

Empati yapmakgerek ilişki gerek cemiyet için çok ehemmiyetlidir. Empati yaparak, ilişkiyi daha kolay yaşanabilir ve meseleleri daha kolay çözülebilir hâle getirebilirsiniz. Bu yolla sevgi beslediğiniz insanı tanımak daha da kolaylaşacaktır. Yalnızca gözlemlemek, dinlemek ile değil kendinizi onun yerine koyarak düşünmek, sevgiliyi tanımanın en pratik ve tesirli yoludur. Bu yetiyi kazandıktan sonra uzayıp giden müzakerelerle vedalaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ