İdeal kadın ve ideal erkek

11.11.2021
23
İdeal kadın ve ideal erkek

İnce veya adaleli bedenlerden mi beğeniyorsunuz? Belki de hafif balıketli. Peki, gençler mi size sürüklüyor, olgunlar mı? Zenginliğe mi yoksa sadakate mi daha çok değer veriyorsunuz? Sizin için ideal kadın ya da erkek nasıl olmalı? Amerika Birleşik Devletlerili bilim insanlarının yaptığı küresel bir araştırma eş tercihinde nelere dikkat ettiğimizi tanımladı.

Erkekler ne ister?

Hoşluk

Bu sualin dünya çapında verilen tek cevabı var: Hoşluk! Erkekler için ideal kadın demek birinci derecede hoş kadın demek. Natürel hoşluk izafi bir kavram olduğu; şahıstan şahsa, kültürden kültüre değiştiği için “hoşluk” olgusunun çerçevesi de genişliyor. Kültürel değerler ve trendler hoşluğu tanımlamada etmen. Misalin Doğu Sudanlı erkekler için sarkık meme bir istekken, Avustralya’daki Aborjinler tombul kadınları daha çekici buluyor.

Erkeklerin kadında aradıkları saç rengi ve tarzı mevzusundaki seçimleri ise neredeyse çocukluklarına kadar inebiliyor. Çocukluk yarıyılında yaşanan pozitif bir tecrübe, erişkinlikteki alkışlara doğrultu veriyor.

Çirkinlikse dünyanın neresinde olursa olsun önyargı ve bir dışlamaya yol açıyor.

Sadakat

Erkekler için ideal kadında olması gereken ikinci ehemmiyetli kriter sadakat. Dünya genelinde erkeklerin ortak hevesi bakire bir kadını eş olarak seçmek. Ancak ilişkilerde sınırlayıcı rol üstlenen bekâret temennisi her cemiyetin yükselen değeri değil. Misalin Almanya’da ve İsveç’te kadınlar için cinsel tecrübesizlik eş bulmada ehemmiyetli bir dezavantaj. Araştırma takımından David Buss,”Genelde pek çok cemiyette bekâret önem verilir. Almanya ve İsveç’teyse bütün tersi bir biçimde umursuyor” diyor.

Yaş

Yaş mevzusunda haysiyet edilen genel kanı, kadının erkekten daha genç olması gerektiği… Araştırma bu güzergahta neticelere işaret etse de bu vaziyet değişkenlik gösterebiliyor. Aşinayı üzere erkeğin genç eşe yönelmesi, evrim açısından sıhhatli yavruların dünyaya gelebilmesi için ehemmiyetli.

Genel kriterler

Hoşluk, sadakat ve yaş kriterlerinin dışında ideal kadında aranan öbür özellikler de şunlar: Fiziksel uygunluk, görgü, içtenlik, akıl ve espri… Bazı kültürlerde ekonomik vaziyet de ehemmiyetli bir kriter. Gerçeğine bakılırsa para ve sosyal statü, erkeğin de kadında aradığı bir kriter olma yolunda süratle ilerliyor.

YAZAR BİLGİSİ