İğneli kalem tekniği nedir? Saç ekiminin belirsizleri…

19.04.2021
135
İğneli kalem tekniği nedir? Saç ekiminin belirsizleri…

Hoş saçlar bayanlar kadar erkeklerde de olmazsa olmazlar arasında. Erkekte özgüvenin ehemmiyetli simgelerinden biri haline gelen saçlar, dökülmeye başladığında ise yerini evham ve özgüven eksikliğine vazgeçiyor. Saç ekimi bu anlamda erkeklerin imdadına yetişiyor ancak bu operasyonun da hem estetik hem sıhhat açısından uzmanlar tarafından yapılması büyük ehemmiyet taşıyor. Saç ekiminde yapılan yanılgıların karşılaması olası değilken doğru uygulamalarla sıhhatli ve natürel saçlar elde edilebiliyor. Son senelerde uygulanan usullerde ise Perkütan Mikro Kanal Tekniği ile Altın Uçlu Fue tekniği trendler arasında yer alıyor. Geliştirilen yeni teknikleri ve saç ekimi ile alakalı püf noktalarını Med Hair Clinic idareyicisi Vedat Tosun anlattı.

Saçın en azından yüzde 70’inin dökülmüş olmasına dikkat etmek gerekir

Saç ektirmeye karar verildiğinde dikkat edilmesi gerekenlere dikkat toplayan Vedat Tosun,” Saç ekimi harekâtı yaptırmak isteyenlerin öncelikle ektirmek istedikleri alanda saçların en azından yüzde 70’inin dökülmüş olmasına dikkat etmesi gerekir. Zira saçlı alanlarda ekim yapmak saç ekiminin galibiyetini negatif etkilemektedir. Öte yandan saç ekimi yaptırmaya karar veren şahsın, ekim harekâtı yapılmadan evvel içki ve sigara kullanımını eksiltmesi ya da sonlandırması gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullanıyorsa hekimine danışarak bir hafta evvelden kesmesi gerekir.” dedi.

Her uygulama bireye özel yapılmalıdır

Saç ekiminde uygulanan pek çok teknik olduğunu ancak uygulamaların kesinlikle bireye özel asıllaşması gerektiğine değinen Tosun,” Micro Fue, Manuel Fue, DHI Tekniği, Tıraşsız saç ekim tekniği, Uzun saç Fue tekniği, Perkütan Mikro Kanal Tekniği, Altın Uçlu Fue Tekniği, Icegraft Tekniği gibi teknikler saç ekiminde kullanılmaktadır. Ancak tüm bu teknikler bireye özel olarak tasarlanmak zorundadır. Saç kök bölgesi ve kellik alanı şahıstan bireye farklılık göstermektedir. Bu surattan herkese standart ekim yapılır anlamından uzak durmak gerekir. Saça özel, saç yapısına özel, şahsın temennisine özel teknik seçilmelidir.” biçiminde konuştu.

İğneli kalem tekniği nedir?

Saç ekiminde yeni geliştirilen tekniklere değinen Vedat Tosun,” Pek çok teknik saç ekiminde uzman şahıslar tarafından yapıldığında çok zaferli neticeler verebiliyor. Son senelerde popüler bir teknik olan Perkütan Premium Mikro Kanal Tekniği, FUE tekniğinde kullanılan Micro Silit ve klasik Perkütan ile kanal açma usulünün geliştirilmiş halidir, İğneli kalem teknik olarak da adlandırılmaktadır. Perkütan Premium Mikro Kanal tekniğin seçim edilmesindeki en ehemmiyetli etmen natürelliği çok iyi yansıtmasıdır. Donör bölgesinden alınan saç kökleri ekim yapılacak bölgeye özel geliştirilen kalemin içinde yerleştirilmiş özel ince uçlu iğne ile özel delikler açılır. Bu usul sayesinde kanallar daha sık, tamamı aynı derinlikte ve yüzde surat doğrultu verme olanağı sağlanmaktadır. Operasyon öbür tüm operasyonlar gibi yerel anestezi ile yapılır. Saç kök yapısı şahıstan bireye farklılık göstermektedir. Bu surattan ekim yapılacak bölgeye saç telinin ebadına uygun özel açılar verilerek ince konik delikler açılır. Böylece saçların ekim sırasında deliklere muntazam ve bütün girmesi sağlanır. Bu operasyon sayesinde ekim sonrası natürel görünüm, sık saçlar reelleştirmiş olur. Bu teknik sayesinde greft kaybı eksiltilerek öbür tekniklere kıyasla yüzde 15 daha fazla saç çıkması sağlanmaktadır.

Perkütan Permium’un yanı gizeme daha natürel bir görünüm vermek ismine bir öbür aktüel ekim usulü de Altın Uçlu FUE Tekniğidir. Bu teknik daha evvelden oluşan yara izi, sivilce izlerini yok etmek, çatlak ve gözenekleri sıkılaştırma rehabilitasyonu olarak kullanılırken, günümüzde saç ekim işlemlerinde de kullanılmaya başlandı. Altın Uçlu FUE Tekniğinde kullanılan tam medikal aygıtlar altından yapılmadır. Zira altın şahsın bedeni ile en geçimli malzemedir. Medikal aletlerin ve uçların altın olması Altın Uçlu FUE tekniğini FUE tekniğinden ayıran en esas farktır. Öbür operasyon FUE tekniği ile aynıdır. Yerel anestezi uygulanarak başın arka kısmından alınan sıhhatli saç kökleri altından yapılmış özel aletlerle alınır. Ön saç çizgisi çizilen bölgeye kanallar açılır. Alınan saç kökleri yapılarına göre ayrıştırılır ve açılan kanallara enjekte edilir ve ekim harekâtı bitirilir. Malzemelerin altından yapılmış olması dokulara ve saç tenine hasar vermediği için iyileşme süreci daha hafif ve süratli bir biçimde olur. İşlem sonrası hafif kabuklanma olması çok klasiktir. Oluşan kabuklanma kısa zamanda dökülür ve kısa zamanda yeni saçlar çıkar.” biçiminde bilgi verdi.

Ön saç çizgisi saç ekiminin kilit operasyonudur

Zaferli bir işlem reelleştirebilmek için ön saç çizgisi tasarımının iyi bir uzman tarafından yapılması gerektiğine dikkat toplayan Vedat Tosun,” Ön saç çizgisinin şahsın surat biçimine, kafa yapısına uygun planlanması gerekmektedir. Natürel görünümlü saç ekimi harekâtın galibiyetini tanımlayan en ehemmiyetli operasyondur. Kafa yapısı şahıstan bireye değişiklik gösterdiği için saç tasarımı bireye özel yapılmadır. Ekim yapılacak şahsın kafa yapısının yanında yaşı, cinsiyeti, surat hatları, alın adaleyi ve ekim yapılacak bölgenin genişliği de ön saç çizgisi tasarımı için ehemmiyetlidir. Ön saç çizgisi tasarımı hasta ile beraber yapılmaktadır.” dedi.

Saç ekiminin zaferli olması için operasyon sonrası bakım çok ehemmiyetli

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenlere değinen Tosun,” Ekim sonrası süreç ekimin zaferi açısından çok ehemmiyetli. 10 günlük müddet içerisinde özel bakım ve devireme losyonları, hastanın kullanması gereken bazı ilaçlar oluyor reçete ettiğimiz. Bunlara harfiyen uyulması gerekiyor. Bu müddet zarfında hastanın başına rastgele bir darbe almamasına dikkat etmesi gerekir. Ayrıca yeniden bu süreçte saç köklerinin yastığa sürtünerek hasar görmemesi ismine 5 gün süresince boyunluk ya da boynu anlayan özel bir yastıkla yatılması nasihat edilir. 10 günlük süreç sonrası kabuklanmalar yavaş yavaş dökülmeye başlar.  Bu yarıyıldan sonra birey rahatlıkla klasik yaşantısına dönebilir ancak bu süreçte de reçete edilen şampuan ve bakım losyonlarını aksatmaması gerekir.

Bir ayın sonunda PRP uygulaması büyük ehemmiyet taşımaktadır. PRP şahsın kendi kanı kullanılarak saç teninin yenilenmesi ve onarılması operasyonudur. Hastadan alınan bir ölçü kana santrifüj harekâtı uygulanır. Bu operasyon alınan kanın bileşenlerine ayırır. Yapılan uygulamalar sonrasında özel bir aşı elde edilir. Elde edilen PRP işlem sırasında ince uçlu iğne desteğiyle tene enjekte edilir. İşlem yarım saat içerisinde reelleşmektedir. PRP rehabilitasyonu, uygulanılan bölgedeki incelmiş ve zayıflamış olan saç kökleri onarılır ve yeni çıkacak olan saçların daha sıhhatli ve eforlu çıkmasını sağlar. Saçlar vasati 3 ay içerisinde çıkmaya başlar 10 ayda bu süreç bitirilir.” ifadelerini kullandı.

YAZAR BİLGİSİ