İkiz bebekler beraber mi yoksa ayrı mı yatmalı

18.11.2021
221
İkiz bebekler beraber mi yoksa ayrı mı yatmalı

Yeni doğmuş ikiz ebeveynlerinin ortak kaygılarından biri de onları beraber mi yoksa ayrı ayrı mı yattırmaları gerektiğidir. Evvel emniyet önlemlerini gözden geçirmeli ve kararınızı sonra vermelisiniz.

İkizler anne karnındaki müddetlerini birlikte geçirdikleri için doğumdan sonra da yakın olmaktan sevecekleri fikri kulağa manalı kazanç. Bazı ikizler birbirlerine oldukça bağlı olsa da kimileri de fertsel olmayı seçer.

Sağlık Kurumularda aynı yatakta yatırılır

Sağlık Kurumular, ikizleri genellikle aynı yatağa yatırır. CribsForKids.org’un tıbbi direktörü Eileen Tyrala, “Sağlık Kurumu personelinin bu seçimi onları ayırmamak için kolay bir istek veya minik vücutlarının kapladığı yer olabilir” diyor. Bunu gören ebeveynlerin çoğu, konutlarına döndükten sonra da aynı şeyi yapmayı ve ikizleri aynı yatakta yatırmayı seçim ediyor.

ikiz bebek

Amerikan Yüksekokulu Pediatri teklifi: Ayrı yatırın

Yüksekokula göre, ikizleri beraber yatırmanın verimleri net ve yaygın değil. Ayrıca, minik ve genellikle prematüre olan ikizlerin SIDS ani bebek vefat belirtiyi tehlikeyi daha da çoğalıyor. Birlikte yatmaları, aynı yatakta iki vücudun olmasından kaynaklı fazla ısı çoğalışını da sağlıyor. Yatarken soluk alışlarının senkron kazanması da birbirlerinin verdiği soluğu solumalarına ve yeterli oksijen almamalarına neden olabiliyor. Bu sebeplerden dolayı yüksekokul, ebeveynlere bebeklerini ayrı yatırmalarını öneri ediyor.

Tehlikesiz yatak alternatifleri

Uzmanlar, bebekler için tehlikesiz uyku yüzeyleri ve bütün ebatlı taşınabilir beşikler öneriyor. Yeni model beşiklerin daha önceki modellere göre mevcut güvenlik standartları ve lüzumlarını karşıladığının da altı çiziliyor. Beşikler geniş tabanlı, sağlam ayaklı ve sert yataklı olmalı.

ikiz bebek

Yatmadıkları zaman yan yana yakalayabilirsiniz

Şayet ikizlerin beraber yeterli zaman geçirdiğine emin olmak istiyorsanız, yatmadıkları zamanlarda onları yan yana yakalamaya özen gösterebilirsiniz. Yere pak bir battaniye ve örtü serdikten sonra onları göbeklerinin üzerine yan yana koyabilirsiniz. Ve elbette oyuncakları ile oynarken de birbirlerine eşlik edebilirler.

YAZAR BİLGİSİ