İlişkilerde mutlu olmanızı yasaklayan 4 tutum

14.11.2021
22
İlişkilerde mutlu olmanızı yasaklayan 4 tutum

İlişki Uzmanı John Gottman’ın Time mecmuasında yer alan bir araştırmasına göre, ikili ilişkilerinizde mutlu olmak istiyorsanız bu 4 tavırdan kaçınmalısınız.

Meseleler bitmiyor

Gottman’ın araştırmalarına göre konutlulukları tamamlayan reel neden, büyük değişiklikler ya da ihtilaflar değil, bunlarla nasıl başa çıkıldığı. Araştırmaya göre çiftlerin yüzde 69’unun meseleleri aralıksız olarak devam ediyor. Ancak Gottman’a göre 4 bağışlanmaz tutum ilişkileri tamamlıyor. Bakın o tavırlar hangileri…

Tenkit Etmek

Partnere karşı yapılan tenkit, çoğu zaman şahsi olarak idrak edilebiliyor. Yemekten sonra eşinizin masayı toplamamasını unutkanlık yerine kayıtsızlığa ve benmerkezciliğe bağlamak gibi.

Soğuk davranmak

İçinize kapanmak, alakayı kesmek gibi mesafeli tavırlar, partnerinizi yalnızca yaşanan meseleden değil, sizden de duygusal olarak soyutlar. Bazen tartışmak daha iyi olabilir.

Korunmacı olmak

Partnerinize “mesele benim tavırlarım değiliz senin” iletisini vermek de çatışmayı kuvvetlendiren, çözüme erişmekten uzaklaştıran 4 tavırdan biri. Bir çok ilişki tarafların fazla korunmacı davranışları suratından sonlanıyor.

Aşağılama

Dört yanlış tavırdan en makûssu ise aşağılama. Partnerinize adlar takma, göz yıkma, dalga geçme, sert bir espri kavrayışı gibi tutumların hepsi buna dâhil.

YAZAR BİLGİSİ