‘İlişkisi Olanlar’ için Facebook kullanım kılavuzu

11.10.2021
13
‘İlişkisi Olanlar’ için Facebook kullanım kılavuzu

Şayet mutlu ve huzurlu bir birlikteliğiniz varsa buna hasar vermek istemezsiniz. Bu mutlu birlikteliğin Facebook hesabınızdaki bazı tavırlarınızdan dolayı hasar görmesini ister misiniz?

İşte ilişkisi olan şahısların uyması gereken Facebook kaideleri;

► Eşinizden ya da beraber olduğunuz şahıstan yazışmalarınızı gizlemeye çalışmamalısınız. Şayet o sırada çevirimiçi konumdaysanız ve bir başkası ile sohbet ediyorsanız bunu beraber olduğunuz şahıs da çevirimiçi olduğu anda görecektir.

► Sevgilinizin hoşlanmadığı birisi ile dost olduğunuzda bunu ya hemen görecek, ya da karşınızdaki şahıs sizin bir paylaşımınıza yorum yaptığında bu dostluğu fark edecektir. Bu surattan onu tedirgin edeceğini düşündüğünüz biri ile dost olmamaya özen gösterin.

► Daha Önceki resimleri gizlemekte ısrarcı olmayın. Daha evvelden yaşamınızda olan biri ile çekilmiş bir resmi sırf kendinizi o resimde hoş buluyorsunuz diye gizlemek sizce adil mi?

► Sevgilinizle bunu konuşmadan ilişki gidişatınızı değiştirmekte ona karşı saygısızca olacaktır. Şayet beraber yazıyorsa bunu bir anda bekar gidişatına döndürdüğünüzde kendisini terk edilmiş, istenmiyor sezecek veya listenizdeki birilerinin ilişkinizden haberdar olmasını istemediğinizi düşünecektir.

► Aynı biçimde ilişkiniz olduğunu inanlara duyurmadan evvel onun da bu mevzuda fikrini almanız gerekir.

► Daha tanışmadan onun ailesini ve dostlarını ilave etmek. Bu oldukça suni bir tavır olacaktır. Onlarla gerçekten tanışmadan dost olmanız sizce de abes değil mi?

► İlişki vaziyetini değiştirmesi için istek yollamakta ısrarcı olmak. Sevgilinizin ilişki vaziyetini değiştirmek istememesi veya sizinle ilişkisi olduğunu herkese duyurmuyor olması sizi beğenmediği veya gizlediği anlamına gelmez. Özel yaşamına saygı dinlenmesini ve herkesin gözü önünde olmamasını istiyor olabilir.

► İlişkiniz ve sevgiliniz hakkında yazılar yazıp, Facebook üzerinde tartışmak, herkesin göreceği biçimde dalga geçen, rencide eden laflar, resimler paylaşmak asla yapmamanız gereken ve ilişkinize hasar verecek bir başka nokta.

► Aşık olabilirsiniz, çok mutlu olabilirsiniz ancak insanların gözüne soka soka bunu aralıksız dile getirmekte oldukça nahoş olabiliyor. İlişkinizin size özel hiç bir yanının kalmaması ilişkinize hasar verecektir.

► Onun ve sizin aranızda kimsenin öğrenmemesi gereken özel anlar ve hatıralar kalmasına dikkat etmeli ve her gittiğiniz yeri, her yaptığınız etkinliği paylaşmamalısınız.

► İlişkide olduğunuz şahsın güzeline gitmeyecek sarihlikte, özel resimler paylaşmakta uzun vadede ilişkinizi yaralar.

► Paylaştığınız resimleri kimlerin gördüğünü ve altına neler yazabileceklerini her zaman hesaba katmalısınız.

►Facebook ayarlarınızı dostunuz olmayan şahısların da görebileceği biçimde sarih olarak yaparsanız beraber olduğunuz şahıs bundan sevmeyebilir.

► Kendiniz, aileniz ve sevgiliniz ile olan özel paylaşımlarınız hiç görmemesi gereken insanlar tarafından basitçe ulaşılabilir olduğunda size özel bir hali de kalmayacaktır.

ivillage.mynet.com

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ