İnfluenza geri geldi

25.03.2022
74
İnfluenza geri geldi

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 Influenza A, yine tesirini göstermeye başladı. Son günlerde çevremizdeki pek çok insan yüksek ateş, halsizlik, boğaz sızısı ve öksürük şikayetleri yaşıyor. Özellikle çocuklarda yatağa düşüren ve sağlık kurumunda kalma sebepleri arasında ilk sıralara yükselen bu tablo, influenza A ismi verilen bir virüsten kaynaklanıyor.

Vefatla sonuçlanabiliyor

İnfluenza hakkında balaka veren Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Rahime Koç, influenzanın ateş, baş sızısı, btümörün akıntısı, dargınlık, öksürük ve baş sızısı şikayetleri ile başladığından bazen karın sızısı, bulantı, kusma, ishalin de eşlik ettiğini söyledi. Çocuklarda bu bulgular var ise kesinlikle hekiminize başvurun diyen Koç, “Çocukların büyük çoğunluğunda 3-7 günde rehabilitasyon ile düzelmesine karşın kronik hastalıkları olmayan çocuklarda bile ciddi seyirli olabilmekte hatta vefatlara neden olabilmektedir.” ifadelerini kullandı.

En çok mektep çağındaki çocuklar etkileniyor

İnfluenzanın insandan insana yakın temas, damlacık yolu ile beriştiğini söyleyen Koç, “İnfuenza sıklıkla Ekim ayı ile Mayıs ayının sonuna kadar görülebilmektedir. Bu salgınlar sırasında en çok mektep çağı çocuklar etkilenmektedir. Vasati olarak sıhhatli çocukların %40-50 si bu virüsten etkilenmektedir. 24 aydan minik çocukların ve 65 yaştan büyük erişkinlerin sağlık kurumuna yatış oranları daha fazladır. Bu hastalıktan ani vefat gibi neticeler doğurabilir, hem kronik hem de daha evvel sıhhatli olan çocuklarda görülebilmektedir.” dedi.

Kuluçka süresi 1- 4 gün arasında değişiyor

Kuluçka vaktinin vasati 1-4 gün arasında olduğunu söyleyen Koç teşhis etmek için “Btümörün sürüntü misalleri hastalık başlangıcından hemen sonra tercihen ilk 4 gün içinde alınmalıdır. Zira virüs artması o günden sonra ehemmiyetli derecede eksilmektedir. Teşhiste dikkatli muayenehane değerlendirme hayati ehemmiyet talep eder. Zira test neticelerinde yanlış pozitif ya da olumsuz kıymetler görülebilmektedir. İnfluenza da erken teşhis ve ilk 48 saat içinde rehabilitasyonun başlanması hayati ehemmiyet talep eder.” diye konuştu.

Aşı kesinlikle yapılmalı

Virüsün çocukların hasta etmesini önlemek için en iyi yolun aşılatmak olduğunu belirten Uzman Dr. Rahime Koç, “Mevsimsel aşıya dahil edilmek üzere seçilen influenza virüs aşıları her sene değişebilmektedir. Aşılar A ve B tipi influenza virüslerine karşı geliştirilmiştir. 6 ay ve daha büyük yaşlarda ki tüm bireyler her sene aşılanmalıdır. 9 yaş ve üzeri senede 1 defa aşılanmakta iken 6 ay – 8 yaş arasındaki çocuklar 2 defa aşılanmaktadır. Hastalığa karşı koruma 2. dozdan sonra 1-2 hafta içerisinde elde edilmektedir.” biçiminde konuştu.

Korunmanın yolları

– Elleri sık sık yıkamak

– Kapalı civarlarda uzun vakit kalmamak

– Ev ve iş yerlerini sık sık havalandırma

– Hasta bireylerin kalabalık etraflara girmemesi

– Hapşırık ve aksırıklarda ağzınızı mendille kapatmak

YAZAR BİLGİSİ