İrinli diş ağrısını rahatlatan teklifler

13.04.2022
31
İrinli diş ağrısını rahatlatan teklifler

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki irinli diş ağrısı için zaman kaybetmeden diş doktoruna müracaat etmelisiniz. Zira bizim önereceğimiz usuller diş cerahatini geçirmez. Yalnızca diş ağrısını rahatlatır. Diş hekimi cerahat için antibiyotik önerebilir. Şayet cerahat dağılırsa öteki dişlerinize de hasar verir ve bu dişleri de kaybedebilirsiniz. Bu surattan rehabilitasyon ve irinin yok edilmesi için tek yapmanız gereken diş hekimine görünmek olacaktır.

Peki, diş hekimine gidinceye kadar konutta diş ağrısını nasıl rahatlatabilirsiniz?

İrinli diş ağrıdene iyi gelen teklifler

– Bir kadeh ılık suya bir tatlı kaşığı tuz ilave edin. Tuz eriyinceye kadar çay kaşığı takviyesiyle karıştırın. İrinli dişiniz ağrı yaptıkça bu tuzlu su ile gargara yapın.

– Ağız gargaraları için hidrojen peroksit kapsayan ağız içi bakım gargara suyu varsa bu gargaralar irinli bölgeyi dezenfekte eder ve diş ağrısını rahatlatır.

– Çay ağacı yağı bulabiliyorsanız 2-3 çay kaşığı çay ağacı yağı ile büyük su kadehi ılık suyu karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımla gargara yapın, irinli dişinize iyi gelecektir.

– Karanfil yağı aşinayı üzere uyuşturucu tesiri sayesinde irinli diş ağrıdene de iyi gelmektedir. Karanfil yağını ağrıyan dişinizin üzerine damlatın, karanfil yağı yoksa karanfili dişinizin üstüne koyun ve hafifçe bastırın.

İrinli diş ağrısı sürükleyenler için teklifler

– Çok sıcak ve çok soğuk meşrubat ve gıdalardan uzak durun.

– Yemek yerken irinli dişinizle çiğnemeye özen gösterin.

– Dişlerinizi ılık su ile fırçalayın.

– Ağzınızdaki bakterilerin yok olması için gargara yapın.

– Sigaradan uzak durun.

YAZAR BİLGİSİ