İş değiştirecek olanlar için nasihatler!

14.07.2021
207
İş değiştirecek olanlar için nasihatler!
Uzm.Hipnoterapist ve Psikolog Gani Eser, yeni bir işe başlayacak ya da iş değiştirecek olanlara önerilerde bulundu.
Unutmayın; başlangıçlar güç olabilir ama başlayıp sürdürdüğünüz ve hoşlanmadığınız bir işten bölmek çok daha güç olacaktır.
Çünkü insan, metamorfoza kolay kolay evet diyemez ve mevcudu koruma hastalığı ne yazık ki genlerimizde mevcuttur.

Sevgi ile yapılan her iş sizi galibiyete eriştirir; hoşlanmadığınız bir işi yapmak ise esirliğe! Binlerce insan yeraltında, tersanelerde, insanlığa yakışmayacak şartlarda neden çalışmayı sürdürür de vefatın kapıyı çalmasını bekler sanırsınız? Başka seçenekleri olmadığına inandıkları için, bir kere başlayıp alıştıkları; komşuları, akrabaları aynı işi yapıp şikâyetçi olmadıkları için elbette.

Başladığınız iş bir maden ocağında, gökdelende ya da tersanede değilse, “vefat bu işin fıtratında var,” denilmiyorsa vazgeçin endişelenmeyi de başlayın işinize. Ucunda vefat yok ya.

37070_3.jpg
Zihnimizin bize oynadığı öz güven azaltma oyununa kanarsanız, öbürlerinin sizden daha ekipmanlı olduğu yanılsamasına inanabilirsiniz. Sanırsınız ki siz mektebi tamamlamaya çalışırken onlar durmamış, yeni teçhizatlar edinmişler, sertifikalar almışlar, sizden çok üst seviyede bilgi birikimi edinmişler. Belki de öyledir ama işe siz kabul edildiyseniz tüm bunların bir ehemmiyeti kalmamıştır. Patron o pozisyona sizi uygun gördüyse mesele kapanmıştır.

İşverenin temennilerinin yüksek olduğunu, sizin her şeyi bildiğinizi zannettiğini düşünüyorsanız, yanılma ihtimaliniz yüksek. Şunu öğrenmeniz ehemmiyetlidir; patronunuz sizin deneyimsizliğinizin ve iş hayatının bu tecrübeleri edinebileceğiniz en uygun etraf olduğunun farkındadır.

37070_1.jpg
Gerçeğinde bilgilerimi unuttum fobisi sizin için bir avantaj bile olabilir. Öğreniyorum diyendense öğrenmiyorum diyen daha kıymetlidir hemen her işte. Öğreniyorum diyen, bildiğini yapar, mevzuatı, büyümeleri takip etmez. Oysa öğrenmiyorum diyenin edineceği bilgiler aktüeldir ve bu fert gelişime sarihtir.

Kendinize şu sualleri sormalısınız:

– Bu işi gerçekten istiyor muyum?
– Bu işte mutlu olabilecek miyim?
– Bu iş kendimi geliştirmem ve kariyer yapmam için uygun mudur?

Yanıtlarınız evetse yarın akşam iş çıkışı tam vesveselerinizin boşuna olduğunu kavrayacak ve yeni işinizi beğenerek yapmanın huzuru içinde konutunuza gideceksiniz. Yanıtlarınızdan biri negatifse o zaman meselenizin öz güven beceriksizliği olmadığını öğrenil. Dinlediğiniz, bu işin size uygun olmadığına dair iç sesinizin ihtarıdır. Tam hayatınızı mevcut kumpasınızı bozmaktan korkacağınız için dağılamayacağınız, size uygun olmayan bir işe hiç başlamamanız için çok ehemmiyetli bir ihtar.

37070_2.jpg
YAZAR BİLGİSİ