İş yerindeki rivayet nasıl yasaklanır?

06.07.2021
274
İş yerindeki rivayet nasıl yasaklanır?

İş etrafındaki afaki rivayetler artık hoşlandığınız işin önüne geçiyor ve bu gidişattan aşırısıyla rahatsız oluyorsunuz ancak bu vaziyetin ihtiyatını bir cinsli alamıyorsanız sizler için dükkanında yapılan rivayet nasıl yasaklanır? Söylentiyi sonlandırmak için ne yapılması gereki? gibi sualleri Bağlantı ve ilişki uzmanı Hande Akın tek tek anlattı…

”Olanları anlattığınızda, paylaştığınızda ilişki kurmanın, bilgilerinizi bitirmenin rahatlığını yaşarsınız. Yaptığınız negatiflik değil bir irtibattır. Bir dostunuzla oturmuşsunuz, birer kahve istemişsiniz ve ortak tanıdıklarınıza ait bilgileri paylaşıyorsunuz. Sıcak bir civar değil mi? Hem bilgileniyorsunuz, hem eğleniyorsunuz, kimseye de bir hasarınız yok. Bütün o sırada biliyorsunuz ki biri sizin hakkınızda negatif bazı şeyler söylemiş ve bu bilgiler gitgide dağılıyor. Şimdi neler seziyorsunuz? 

Herkes rivayet yapabilir. Eş kıdemliler birbirlerinin, çalışanlar öbür çalışanlarının ve idareyicilerinin söylentilerini yaparlar. Şayet idareyici söylentiyi firma içi bilgi toplama vasıtayı olarak kullanıyorsa ki bazen işe yarayabilir, o zaman mesele çoğalır. İdareyiciler daha çok kendi işletmelerinin genel vaziyetleri hakkında rivayet yapar. ‘Reelinde kendileri açısından en külfetli neticeleri bu rivayetler yaratır.’ Orta düzey idareyiciler ve çalışanlar birbirleri ve idareyicileri hakkında rivayet yapar. Rivayet dükkanında tedirginlik yaratır. Çatışmaları, stresi artırır. Bu sebeple baş edilmesi gereken bir meseledir. Şimdi artan sosyal medya, internet, mailler, bloglar sebebi ile hakimiyeti daha da güçleşmiştir. Ama ‘misyon idareyicilerindir’. Ancak idareyici söylentiden besleniyor ve dinliyorsa ona rivayet taşıyan çok olacaktır.”

YAZAR BİLGİSİ