İşe göre gözlük sırçayı tercihi

05.12.2021
60
İşe göre gözlük sırçayı tercihi

Bir Haylimiz gözlük tercihlerimizi yaparken estetik evhamlarla hareket ediyoruz. Çerçeve yakışıyorsa gözlüğü almaya karar veriyoruz. Peki, reel ehemmiyetli olanın gözlük sırçayı olduğunun farkında mıyız? Hatta her işe uygun seçenek gözlük sırçayı olduğunu öğreniyor muyuz? İşinize uygun olmayan gözlük sırçayı tercihlerinin pek çok sağlık meselesine neden olabileceğini söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar; “Her iş grubunun görme gereksinimleri değişiktir. O sebeple kullanılacak gözlük sırçaları da yapılan işe uygun olmalıdır” biçiminde uyardı.

İşlere göre gözlük sırçayı tercihi değişir mi? Hekim, kaptan, sporcu hangi gözlük sırçasını kullanmalı? Yaptığımız işe uygun olmayan gözlük sırçaları ne gibi sağlık meselelerine zemin hazırlar? Prof. Dr. Banu Coşar, merak edilen sualleri cevapladı.

Başınız ve boynunuz ağrıyorsa gözlük sırçanızı hakimiyet ettirin

Yanlış sırça tercihinin yeterince net göremememize neden olacağını söyleyen Prof. Dr. Banu Coşar; “Ayrıca yanlış sırça tercihi baş ve göz sızısına neden olur. Gözlük sırçasında odak doğru merkezlenmediyse, odağı tutmak için yapılan fazla baş kaldırma veya baş eğme hareketi boyun ve sırt sızılarına yol açabilir” dedi.

Her iş grubunun görme gereksinimleri değişiktir

Her iş grubunun görme lüzumlarının değişik olduğunun altını çizen Prof. Dr. Banu Coşar, yanlış gözlük sırçayı tercihinin mesleksel zafersizliğe de neden olabileceğini bildirerek, işlere göre gözlük sırçayı seçmenin püf noktalarını anlattı.

Kaptanlar, sürücüler ve denizciler geniş açılı sırçaları kullanmalı

Sürücüler, kaptanlar ve denizciler hem uzağı net gösteren hem de kullandıkları taşıtın göstergelerini başka bir deyişle yakın mesafeyi net gösteren, ayrıca geniş açılı sırçaları seçim etmeli. Yol veya deniz gibi yansıtıcı yüzeylere uzun müddet bakanlar için polarize sırçaları önermekteyiz. Bu sırçalar daha az göz bitkinliği ve güneşli günlerde yüksek kontrastlı görüş sağlar.

Sporcuların sırça ve çerçeve tercihi özel olmalı

Sporcular için hem çerçeve tercihi hem de sırça tercihi özel olmalıdır. Temas tehlikeyi olan sporlarda, sırçaların kırılmaya dayanıklı özellikte olması lüzumludur. Çerçeveler çarpma anında göze hasar vermeyecek biçimde olmalı, sivri kenarlar kapsamamalıdır. Sırçalar ise kontrastı artıran ve parlamayı eksilten özellikte olmalıdır. Sırçalarda da darbeye karşı dayanıklılık ehemmiyetlidir. Ayrıca dış mekân spor sırçalarında kesinlikle güneşin hasarlı ışınlarına karşı UV koruma olmalıdır. Sırçalar değişik hava koşulları için buğulanmama gibi özellik de taşımalıdır.

Golf, tenis, kayak, yelken, koşu, bisiklet ve yürüyüş için güneşli havalarda yeşil, bakır, kahverengi renk tonlarını; kapalı havalarda ise turuncu ve sarı renk tonlarındaki sırçaları kontrast artırıcı olarak önermekteyiz.

Talebelere gözlük sırçayı seçerken dikkat

Özellikle ufak yaştaki talebelere çizilme mukavemeti yüksek sırçalar öneriyoruz. Zira çocuklar sırçaları çizme mevzusunda çok galibiyetli olabiliyorlar. Ayrıca çok hareketli olan bu yaş grubunu çarpma-vurma gibi gidişatlardan gözetmek için; kırılmaya dayanıklı ve hafif sırçaları, sivri köşeleri olmayan çerçeveler öneriyoruz.

Büro çalışanları mavi hakimiyetli sırçaları seçim etmeli

Büro çalışanları bilgisayarların ve cep telefonu ekranlarının yaydığı mavi ışıktan korunmak için “mavi hakimiyetli” sırçalar kullanmalıdır.

Polis veya askerler darbeye dayanıklı sırça ve çerçeve seçmeli

Polis veya askerler de darbeye dayanıklı sırça ve çerçeve seçmeli. Güneşte koyulaşan fotokromik sırçalar bu iş gruplarının sarih havada da rahat görüşünü sağlar.

Hocalar sınıfın en artta oturan talebeyi net göreöğrenmeli

Hocalar hem imtihan kâğıtlarını hem bilgisayarı hem de sınıfın en artta oturan talebeyi net gösterecek bir gözlük sırçayı kullanmalıdır. Burada yaş da çok ehemmiyetli bir etkendir. Kırk yaşın altında tek odaklı bir sırça, tüm bu mesafeleri net gösterirken, kırk yaştan sonra ancak progresif başka bir deyişle uzak ile yakının bir arada olduğu bir sırça bu mesafelerin tamamını net gösterir.

Diş doktorlarının seçimi yakın ve orta mesafeyi net gösteren sırçalar olmalı

Diş doktorları çalışırken yakın ve orta mesafeyi net gösteren bir sırça seçmeli.

Ressamlar renk algılarını bozmayacak sırçaları kullanmalı

Ressamlar her mesafeyi net gösteren bir sırça seçmeli. Renk algılarını bozmamak için fotokromik veya renkli sırça seçmemeli.

YAZAR BİLGİSİ