Jinekolojik tetkikler ne sıklıkta yapılmalıdır hangi bulgular olursa hekime gitmek gerekir?

05.05.2021
17
Jinekolojik tetkikler ne sıklıkta yapılmalıdır hangi bulgular olursa hekime gitmek gerekir?

Uzmanlar yaptıkları araştırmalarda insanların bir çoğunun rastgele bir rahatsızlığı olmadan hakimiyet emelli hekime gitmediklerini ortaya çıkarmıştır. Ne yazık ki ülkemizde insanlar tetkik emelli hekime müracaat etmemektedir. Jinekoloji, cinsel sıhhati ve faize sıhhatini gözetmeye müteveccih bayanlara özel tıbbi bir bakımdır. Bu bakım, hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, faize uzuvlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve rehabilitasyonunu ve daha sonra görülebilecek kısırlık gibi karmaşıklıkların önlenmesini sağlar. Jinekolojik açıdan ilk tetkik için “18 yaş”tan bahsedilse de yaşa bakılmadan kesinlikle jinekolojik hakimiyetten geçilmesini gerektiren gidişatlar vardır;

BULGULAR

Karnın alt bölgesinde ağrı
Adet kumpassızlıkları, adet kanamasının olmaması veya aksaması
Anormal kanamalar
Dış genital uzuvlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar bulunması
Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olması
On beş, on altı yaşına gelinmesine karşın adet kanamasının olmaması
Cinsel temas yoluyla geçen hastalıklara maruz

TETKİKLER NE SIKLIKTA YAPILMALIDIR?

Senede bir defa smear testi ve jinekolojik tetkik, bayanları jinekolojik kanserlerden gözetip, erken tanı sağlayabiliyor. Yapılan muayeneler kadının yaşına göre değişiklik göstermektedir. Genç yaş grubundaki faize çağındaki bayanların cinsel etkinliğin başlangıcından itibaren senede bir jinekolojik tetkik, vajinal smear muayeneyi, meme tetkiki, ultrasonografik tetkik ile rahim yumurtalık ve rahim içi çeperi değerlendirilmesini kesinlikle yaptırması gerekiyor.

40 yaş üzeri hastalarda ise bunlara ek olarak mammografi ve gerekirse meme ultrasonografisi, kan biyokimyası kan lipidleri, açlık kan şekeri, karaciğer ve böbrek işlev testleri, tiroid işlev testleri, gaitada saklı kan muayeneyi senede bir hakimiyet ediliyor. Rutin sağlık taramalarında bayanlardan özgeçmişe ait ayrıntılı sağlık bilgileri alınarak mevcut tehlike etkenleri tanımlanıyor. Takiben ultrasonografik değerlendirme eşliğinde jinekolojik tetkik yapılıyor ve bu esnada vajinal smear alınıyor.

Gerek faize çağında ve gerekse menopoz sonrası yarıyılda bayanlarda en sık yapılan tarama testi vajinal smear muayeneyidir. Vajinal smear testi rahim ağzı kanserlerinin erken tanı ve taramasında kullanılan bir testtir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.