Kadınlarda kısırlık nasıl oluşur kısırlığın nedenleri nelerdir?

05.05.2021
18
Kadınlarda kısırlık nasıl oluşur kısırlığın nedenleri nelerdir?

Herkes hayatta çocuk sahibi olmak ister değil mi? Bir aile olmak, birinin annesi birinin babası olmak. Aile kurmanın temel koşulu konutluluktan geçse de bütün anlamıyla aile olabilmek için çoluk çocuğa karışmak gerekir. Bir Hayli insan bu hoş duyguyu yaşarken kimileri ne yazık ki muhtelif nedenlere bağlı olarak aile olamıyor. Türkiye’de kısırlık görülme oranının takribî % 15 civarını olduğunu öğreniyor muydunuz?  Kadın Doğum Uzmanı Op. Dr. Ümit Zeteroğlu kadınlarda en sık görülen kısırlık sebeplerini açıkladı! 

Yumurtlama bozuklukları 

Sıradan şartlarda kadın, ayda bir kere yumurtlamaktadır. Ancak bu yumurtlamanın seyrek olması, kumpassız aralıklarla izlemesi ya da hiç olmaması yumurtlama bozukluğu olarak ifade edilmektedir. Bir kadının yumurtlama bozukluğundan şüphelenmesi için en ehemmiyetli bulgu, adet kanamalarının kumpassızlaşmasıdır.

Fallop tüplerinin deforme veya tıkalı olması kısırlığa yol açar

Hamileliğin oluşması için öncelikle sperm ve yumurtanın bir araya gelip döllenmeyi alana getirmesi gerekmektedir. Şayet kadının tüpleri bir ölçü tıkalı ya da tamamen kapalı ise natürel yollarla gebelikelde etmek çok güç ya da ihtimalsiz hale kazanç.

Endometriozis kadın kısırlığının nedenlerindendir

Rahmin yüzeyinde, bağlarında, tüplerde ve yumurtalıklarda sıradan dışı olarak rahim içi dokusu oluşmasına endometriozis denilir. Her ay adet yarıyılında alana gelen kanamada, kanın bütün anlamıyla beden dışına atılamaması sebebiyle doku çevresindeki alanlarda yapışkanlık, cerahat oluşur. Ayrıca endometriozis yumurtalıklarda alana geldiğinde Endometrioma ismi verilen çikolata kistleri oluşur. Kadınlar cinsel ilişki esnasında ve sonrasında, adet kanamaları evvelinde ve sırasında şiddetli acı, ağrı seziyorlarsa, adet kanamaları kumpassızlaşmışsa ve natürel yollarla hamile kalamıyorlarsa Endometriozisten şüphelenmelidirler.

Rahim ağzı problemleri kısırlığa yol açabilir

Rahim ağzında doğuştan var olan ya da sonradan alana gelmiş yapısal bozukluklar, bu alanda oluşmuş polip veya miyomlar ve bunların rehabilitasyonunda uygulanan cerrahi harekâtlar kadında kısırlık nedenlerindendir. Bununla beraber hormonların tesiriyle rahim ağzında oluşan salgıdaki bozukluklar, anormal özellikler spermlerin genital yoldan transferini güçleştirmektedir. 

Yumurta rezervinin düşük olması 

Her kadının emin sayıda yumurta kapasitesi vardır. İlerleyen yaş, kullanılan ilaçlar, muhtelif rahatsızlıkların rehabilitasyonunda uygulanan cerrahi harekâtlar kadının yumurta rezervini düşürür ve eksiltir. Yumurta rezervi eksildikçe de natürel yolla hamilelik olasılığı da düşer.

Rahim ya da yumurtalık ameliyatları

Rahimde oluşan miyom ya da polip gibi iyi mizaçlı yaradılışlar cerrahi işlemle alınırken bu alanda yapışkanlıklar oluşabilmekte ve yapışkanlıklar da hamileliğe mani olabilmektedir.

İlerleyen yaş kadının hamile kalmasını güçleştirir, hatta ihtimalsizleştirir

Kadınların hamile kalabilmesinde en ehemmiyetli etmen faize işlevlerinin bütün kapasite çalışıyor olmasıdır. Bu bağlamda da kadının yaşı ehemmiyetli bir faktördür. 20 yaşındaki sıhhatli bir kadının bir sene içinde natürel yolla hamile kalma olasılığı takribî % 85 iken, 35 yaşın üzerindeki sıhhatli bir kadının aynı zaman içinde hamile kalma olasılığı vasati % 50 etrafındadır. Zira yaş ilerledikçe kadının faize işlevleri, kapasitesi, yeterliliği süratle eksilir.

 

 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.