Kadınların fobili düşü çikolata kistinin 8 işareti

26.03.2022
75
Kadınların fobili düşü çikolata kistinin 8 işareti

Her 10 kadından birinin meseleyi olan çikolata kisti, yol açtığı şikayetler bir hayli hastalıkla eşlik gösterdiğinden teşhis edilmesi güç bir hastalık. Tanın gecikmesi de rehabilitasyonun uzun seneler sürmesine yol açıyor. İyi mizaçlı olmasına karşın makûs tutumları olan bir hastalık çikolata kisti. Yol açtığı şikayetleri sürükleyen kadar yakınları da çok iyi öğreniyor. Bu sinsi hastalık, tek başına bel ağrısıyla kendini gösterebildiği gibi, kesintisiz bitkinlik, gaz ve kabarıklık, idrarda yanma, şiddetli adet sancıları hatta bunalım gibi birbirinden çok değişik maskelere de bürünebiliyor.

Çikolata kisti bu bulgularla ortaya çıkıyor

Kronik bitkinlik: En esrarengiz bulgulardan biri kronik bitkinlik belirtiyi. Kesintisiz bitkinlik hissi, stres ve yapılan işe odaklanamama endometriozis hastalığı olan kadınlarda daha çok görülüyor. Geçmeyen bahar bitkinliğini de umursamak ve altında böyle ciddi bir hastalığın uyuyabileceği olasılığını akla getirmek gerekiyor.

Bel, sırt, karın, kasık ağrısı: En sık bel ve sırt ağrıları görülüyor. Ancak bu ağrılar dolayısıyla kuşkusuz kadın doğum uzmanına müracaat etmek akla gelmiyor. Oysa geçmeyen bel, sırt, karın ve kasık ağrıları çikolata kistinden kaynaklanabiliyor.

Tuvalete çıkmak istememe: Çikolata kisti bağırsağı yakalayıp orayı daraltıyorsa; birey tuvalete çıktığında mucizevi ağrı dinliyor, bu sebeple tuvaletini yapmak istemiyor. Öyle ki, ‘tuvalete çıkarım’ diye yemek yemek dahi istemiyor. İdrarını yaparken çok ciddi ağrılar sürüklüyor zira her biri birbirine çok yakın olan uzuvlar. O uzuvların rastgele birinin hareketi yan taraftaki lezyonu hareketlendirip çekilmez ağrılara ve yanmalara neden olabiliyor.

Kısırlık: Endometriozis ile kısırlık arasındaki ilişki uzun senelerdir tartışılan bir mevzu. Buna rağmen; özellikle tüplerde, yumurtalıklarda yapışkanlıklar, tıkanıklıklar yaparsa yumurtayla spermin buluşmasını bloke edip infertiliteye neden olabiliyor. Hastalık bazen çiftlerin ‘çocuğum olmuyor’ diyerek doktora danıştıklarında ortaya çıkabiliyor.

Ağrılı cinsel ilişki: Pek çok kadın ağrılı cinsel ilişkiye bir hastalığın neden olabileceğini öğrenmediğinden meselesini kadın doğum uzmanına danışmaktan da sakınıyor. Bu gidişat eşler arasında da, ilişkiden soğumaya hatta ayrılığa dek ciddi meselelere yol açabiliyor. Bu sebeple böyle bir meselede çikolata kistini akla getirmekte fayda var.

Şiddetli adet sancısı: Çikolata kistinin yol açtığı ehemmiyetli meselelerden biri çok tipik adet sırasındaki sancıları. Buna rağmen pek çok kadın adet sırasındaki sancıları ‘çok sıradan, her kadın bunu sürüklüyor, dostumda da benzersi var’ diyerek sıradan sanabiliyor.

Karında gaz ve kabarıklık: Hastalık, bağırsakta da kabarıklık yapıyor. Pek çok kadın “karnımda büyük bir kabarıklık var”, “hiç neden yokken yeniden karnım şişti” diye sık sık şikayet ediyor, mesele yaşıyor. Bunun başka sebepleri de olmakla beraber genç yaştaki bir kadın karın ağrısı ve karında özellikle döngüsel olarak şişme gibi meseleler yaşıyorsa endometriozis de akla gelmeli.

Bunalım: Ciddi bir bunalım, anksiyete bozukluğu görülebiliyor. Bu kronik hastalık bireyin yaşamını hudutlandırıyor, birey spora gidemiyor, eşiyle beraber olamıyor, yemek yediği zaman ağrıları oluyor, kesintisiz bitkin seziyor, dolayısıyla yaşamdan zevk almamaya başlıyor.

YAZAR BİLGİSİ