Kadınların ortak meseleyi: Yanlış erkeklere aşık olmak

08.11.2021
24
Kadınların ortak meseleyi: Yanlış erkeklere aşık olmak

Kadın-erkek ilişkilerindeki evrensel problematiklerden biri de arka arkaya yanlış ilişkilere ve yanlış bireylere saplanıp kalma halidir. Çoğumuzun yaşamda bir kere de olsa yaşadığı bu tatsız gidişatı üst üste yaşayan kadınlar da var.

Bunlar genellikle çok mutlu olabilecekken; kariyeri son derece yolunda, iyi bir sosyal hayatı ve hobileri, değişik alaka alanları varken duygusal hayatlarında ve aşk yaşamlarında hep mutsuz olan kadınlardır. Reelinde hepimizin etrafında var bu tiplerden, dünyaca ünlü yıldızların dahi bazen aynı problemi yaşadığını görebiliyoruz. Brad Pitt’in ardından bir cinsli istediği mutluluğu tutamayan Jennifer Aniston; seneler evvel hamileyken Daniel Day Lewis tarafından bir faks iletiyi ile terk edildi.

Gördüğünüz gibi herkesin imrendiği bu galibiyetli, marifetli, hoş, uslu ve zengin kadınlar dahi bazen özel yaşamlarında sanki bir cinsli mutluluğa erişemiyor. Bunun nedeni aşk mevzusunda kısmetsiz olmaları mı yoksa hepsinin yaptığı ortak kusurlar mı var? Her ne kadar genelde 1. şıkka inanmayı seçim etsek ve buna inanmak daha kolay olsa da reelinde 2. şık doğru.

Kadınların en büyük ortak yanılgısı yanlış erkeklere aşık olmak

Kadınların efordan sevdikleri söylenir, ama bazı kadınların en büyük ortak yanılgısı reelinde cılız şahsiyetli ve meseleli erkeklere doğru çekilmeleri ve bir kere aşık olduktan sonra erkeğin ciddi yanılgılarını görseler de onu değiştirebileceğini sanmaları…

aşk

Yanlış erkek mi?

Potansiyel sevgilinizin yanlış erkek olup olmadığını baştan kavramak reelinde o kadar güç değil. Yalnızca dikkat edilmesi gerekilen bazı kaideler var. Misalin Facebook’taki “Yanlış Erkeklere Aşık Olanlar” grubunda bu kaideler kolayca sıralanmış: “Şayet kız dostu varsa veya konutluysa, uzun süreli bir ilişkiden yeni çıktıysa, daha önceki ilişkisinde veya ilişkilerinde kız dostunu kandırdıysa, yaşamdan veya bir ilişkiden ne istediğini öğrenmiyorsa, olgun değilse, duygularını ve gereksinimlerini ifade etmekte iyi değilse, genel olarak hayatından memnun değil ve bunu değiştirmek için bir gayret göstermiyorsa o yanlış adamdır. ” Ne kadar doğru…

Peki siz bu işaretleri nasıl kavrayacaksınız?

Çok kolay, ilk olarak devamlı kendinden bahseden ve sizinle gerçekten ilgilenmeyen, yaşamında başka biri olduğunu düşündürecek tutumları olan veya bunu sarihçe söyleyen, size değer vermediğini sezdiğiniz ve en ehemmiyetlisi sorumsuz olduğunu sezdiren erkek yanlış erkektir.

Peki kadınlar olarak niçin bu kusura düşüyoruz?

Öncelikle hepimizin zaman zaman birine güvenmeye gereksinimi var, bu bazen yanlış birey de olsa kadınlar onun yanılgılarını görmemeye çalışmakta akıldalar. Özellikle de ilişkilerin başlangıcında “cicim ayları” denilen ilk zamanlarda. Bunun dışında da nedenler var natürel misalin, kendinize güveniniz bütün olmayabilir, farkında olmadan ve rastgele bir sebepten dolayı hoşlanılmaya, daha iyi bir erkeğe layık olmadığınızı da düşünüyor olabilirsiniz. Devamlı emin bir tipe saplanıp kalarak, umutsuzca hep birbirine benzeyen erkeklerle ilgileniyor olabilirsiniz.

aşk

Sebepleri inceleyin

– Her şeyden evvel ilişkilerinizin neden hep bittiğini ve niçin devamlı sizi mutsuz edecek erkekleri seçtiğinizi kavramalısınız. Bu mevzuda destek almaktan da çekinmeyin.

– Yakın dostlarınızla bu mevzuyu tartışın ve ilişkiler mevzusunda size destekçi olacak kitaplar okuyun.

– Bir terapiste gitmek de işe yarayabilir. Bu biçimde yanılgı yaptığınız yeri keşfedip üstüne giderek o tavır biçimini değiştirebilirsiniz.

– Her kalıplaşmış tavır ve düşünce biçimini değiştirirken olduğu gibi ilk başta zorlanabilirsiniz fakat azıcık dayanakla bunu muvaffak olabilmeniz olası. Tek gereksiniminiz kendinizi size makûs davranan veya sizi mutsuz eden bir erkekten daha iyisini hak ettiğinize inandırmanız.

– Uzmanlara göre anne ve babalarımızın arasındaki ilişkiler ve tavır şekilleri, ilişkilerimizi ve tercihlerimizi etkiliyor. Misalin, babanız siz ufakken kumar oynuyor ve ailenin parasını kaybediyordu, annenizde çocukluğunuz süresince bu surattan tasalıydı.

Ne yapmalısınız

Meseleli bir ilişkiyi kumpasa koyma sürecinde tek gereksiniminiz, kendinizi; size makûs davranan veya sizi mutsuz eden bir erkekten daha iyisini hakettiğinize inandırmanız. Fiziksel ve ruhsal sıhhatinize özen göstermeniz de güçlü olmanızı sağlayacaktır.

Şimdi erkek dostunuza bakın, devamlı büyük tehlikeler almaktan beğenen bir yapısı mı var? Çok sık iş değiştirip, kariyerini devamlı riske mi atıyor? Belki de siz, çocukluğunuzda babanızın kumar alışkanlığını değiştiremediğiniz için şimdi aynı şahsiyette başka bir erkeği değiştirmeye çalışarak kendinizi hafifletmeye, bir anlamda içinizdeki çocuğu rehabilitasyon etmeye çalışıyor olabilirsiniz. Hatta daha önceki ilişkilerinizdeki partnerlerinizin birbirlerine benzemeseler de emin biçimlerde kendilerini tehlikeye atmaktan sevdiklerini fark edebilirsiniz.Bunu kavradığınız anda artık bu gidişatı değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

aşk

Aşkı yaşarken kendinizi unutmayın

Tüm bu söylediklerimizin sanki aşkla çok alakası yok gibi görünse de reelinde bütün tersi. Aşk insanın gerçekten gözlerini âmâ eden, duygusal ve kimyevi tüm balansımızı değiştiren dünyanın en hoş ve coşku verici duygusu. Her ne kadar çağdaş bir çağda yaşasak da aşk, sevgi ve tutku her şeye karşın var. Belki de kadınlar olarak dikkat etmemiz gereken en ehemmiyetli şey, aşkı ve tutkuyu yaşarken kendimizi, ne kadar değerli olduğumuzu unutmamak.

Aşkın özü her ne kadar kendinden başka bir varlığı gururlandırmak ve hoşlanmakla alakalı olsa da sırf asıl aşkı bulacağım diye yanlış tercihler yapmamak. Sizin onu mutlu ettiğiniz gibi sizi mutlu edebilen ve seven, ortak alaka alanlarınızın olduğu, mesullük alabilen bir erkek ile bu kısır döngüyü kırabilirsiniz. Yalnızca yukarıyada bahsettiğimiz noktalara dikkat etmeyi unutmayın.

YAZAR BİLGİSİ