Kahvenin verimleri neler Alzheimer ve demans gibi hastalıklardan gözetiyor!

13.04.2021
143
Kahvenin verimleri neler Alzheimer ve demans gibi hastalıklardan gözetiyor!

Kahve, bir hayli insanın güne devingen başlamak için harcadığı bırakılmaz bir meşrubat. Kültürümüzde de ehemmiyetli bir yere sahip olan kahve, kumpaslı ve yeteri ölçüde harcandığında bedene pek çok fayda sağlıyor. Kahvenin en ehemmiyetli verimlerinden biri öğrenişsel işlevleri kuvvetlendirmesi. Bu sayede Alzheimer ve demans gibi kesin bir rehabilitasyonu bulunmayan hastalıkların da önüne geçmiş oluyor. İşte günde 1 fincan kahve içmenin sıhhate verimleri!

Zekayı kuvvetlendiriyor

Kahvede bol ölçüde bulunan kafein, tüketimin ardından süratle kana karışarak beyne erişir. Burada üretilen ve uyku haline neden olan adenozin isimli nörotransmitteri bloklayarak cingözlüğü çoğaldırır, enerji seviyesini yükseltir. Bu sayede gün içerisinde sezilen bitkinliği önler. Aynı zamanda aklı açarak iş faydalılığını ve konsantrasyonu çoğaldırır. Beyindeki bu tesiri sayesinde kahvenin aynı zamanda ruh halini, belleği, tepkin vaktini ve genel anlamda öğrenişsel işlevleri iyileştirdiğini gösteren pek çok bilimsel çalışma mevcuttur.

Bedendeki yağ yakımını süratlendirir

Bedende bulunan yağların dağılınmasına ve ortaya çıkan özgür yağ asitlerinin enerji imalinde kullanılabilmesine dayanakçı olan kahve, bu pozitif tesirlerine rağmen sade olarak harcandığında sıfıra yakın bir kalori kapsar. Bu sebeple zayıflama perhizi uygulayan sıhhatli fertler, perhizlerini desteklemek ve kilo vermelerini süratlendirmek ismine günde 2 fincan sade kahve harcayabilirler.

Alzheimer ve demans hastalıklarına karşı gözetir

Alzheimer, Parkinson ve demans dünya genelindeki 65 yaş ve üzeri fertlerde sıklıkla görülen nörodejeneratif hastalıklardır. Öğrenilen kesin bir rehabilitasyonu olmayan bu hastalıklarda sıhhatli beslenme ve bazı yiyecek cinslerinin kumpaslı olarak tüketimi, öbür pek çok hastalık cinsine oranla çok daha büyük ehemmiyet kazanmaktadır. Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi mevzusunda oldukça tesirli olduğu öğrenilen kahveyi kumpaslı olarak harcayanlarda Alzheimer hastalığının görülme ihtimalinin %65’e kadar eksiltilebileceğini, Parkinson hastalığının görülme ihtimalinin ise %30-60 ortamında eksiltilebileceğini gösteren bilimsel araştırmalar mevcuttur. 

Fiziksel performansı artırıyor

Kahvede bulunan kafein, epinefrin adrenalin hormonunun imalinde ehemmiyetli bir çoğalışa neden olur. Bu sayede kahve tüketiminin ardından fiziksel performansta ehemmiyetli bir çoğalış kollanır. Yeniden aynı biçimde yağ yakımını süratlendirdiğinden bedenin idmanlar için lüzumu olan enerji seviyesinin çoğaldırılmasına katkıda bulunur. Spor etkinlikleri veya fitness ile ilgilenen sıhhatli fertlerin spor salonlarına gitmeden takribî yarım saat evvelki süreçte sade kahve harcamasında fayda vardır.

Kanserden gözetiyor

Kahve, antioksidan içeriği oldukça yüksek olan bir gıdadır. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde kumpaslı olarak kahve harcayan fertlerde karaciğer kanseri ve kolorektal kanser cinsleri başta olmak üzere bir hayli kanser cinsine tutulma tehlikesinin ehemmiyetli miktarda eksildiğini gösteren bilimsel araştırmalar mevzubahisidir. Hücre yapısını gözeterek hakimiyetsiz artmayı önleyen kahvenin, aynı zamanda diyabet ve kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya dayanakçı olarak hayat vaktini artırdığı da öğrenilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ