Kalori şikeleri ile zayıflayın!

07.05.2021
53
Kalori şikeleri ile zayıflayın!
….

.jpg

Gıdaların tadını kaybetmeden yapacağımız birkaç şikeyle gün içinde alınan kalori ölçüsünün eksiltilebileceğini belirten Amerika Birleşik Devletlerili Perhiz ve Beslenme Uzmanı Joy Bauer mevzuyla alakalı ipuçlarını bir sağlık sitesinde okuyucularıyla paylaştı.

13183.jpg

Gece atıştırmalarından kurtulun!

Gece geç saatlerde yenen dondurma, kurabiye gibi gıdaları harcamayı vazgeçmemiz gerektiğini belirten Bauer laflarına şöyle devam etti: “Günde takribî 250 kalori eksiye geçmek istiyorsanız gece geç saatte bir şey yememeniz gerekiyor.”

14666.jpg

Yağı şişeden boşaltmayın!

Salatalara ya da yemeklere her ne kadar zeytinyağı ya da kanola gibi kalbinizle arkadaş yağlar kullansanız da bunların da kalorilerinin oldukça yüksek olduğunun altını çizen Bauer şölye konuştu: “Yemek yaparken tencerenize ya da salataya yağ dökmek için spreyli şişe kullanırsanız koyacağınız ölçüyü daha rahat ayarlayabilirsiniz. Olağanda salatanıza 2 yemek kaşığı tağ koyuyorsanız bunu 1’e indirin. Bu usulle günde takribî 120 kaloriye “güzelce kal” dersiniz.

15101.jpg

Yemeğe sebzeyle başlayın!

Yapılan son araştırmalar yemeğe lifli besinler alarak başlandığında doyma hissinin ivedi asıllaştığı ve değişik gıdaların daha az harcandığını gösteriyor. Bu bilgiyi işaret eden Bauer şöyle konuştu: “Diyelim ki akşam yemeğinde takribî olarak 1000 kalori alıyorsunuz. Başlangıç olarak salata ya da sebze aldığınız takdirde bir sonraki yemekten daha az gıdanız için neredeyse günlük 200 kaloriden kurtulursunuz”.

5094.jpg

Sandviçi ‘sarih’ harcayın!

Ekmek herkesin bildiği gibi kalorili bir gıda. Sandviç ya da tost yerken üst kapağının sarih yenmesinin perhiz açısından bereketli bir şike olduğunu belirten Bauer laflarına şöyle devam etti: “Sandviçin alt ekmeğini yiyip, üzerindeki ekmeğini ayırırsanız bu size günlük 100 kalori kazandıracaktır.”

13916.jpg
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.