Kalp-damar hastaları nasıl beslenmeli?

05.05.2021
27
Kalp-damar hastaları nasıl beslenmeli?

Bedenimizin gereksinimi olan bir hayli yiyecek ögesine sahip Lor peynirini özellikle böbrek, kalp damar hastaları ile hipertansiyonu olanların rahatlıkla harcayabileceğini belirten Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu, “Lor peynirinin yağ ve kolesterol ölçüyü, öteki peynirlere göre daha düşük. Bu sebeple kalp-damar ve böbrek hastaları ile hipertansiyonu olanlara az tuzlu lor peynirini harcamalarını öneriyoruz” dedi. Lor peyniri kendine özgü tadı ve hafifliği ile böreklerden, salataya kadar bir hayli yemeğin bırakılmazı ve lezzet ustalarının favorisi. Yiyecek kıymeti açısından öteki peynirlere kıyasla daha düşük yağ ve kolesterol içeriğine sahip olan lor peynirinin 100 gramında 83 miligram kalsiyum ve 11 gram protein bulunuyor.

Muratbey Beslenme Danışmanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu protein yanında, bir hayli vitamin ve mineralden zengin olan lor peynirinin, sofralarda daha fazla bulundurulması gerektiğini ifade etti. Toplam yağ ve kolesterol içeriği öteki peynirlere göre düşük olan lor peynirini kalp-damar, böbrek hastaları ve hipertansiyonu olan bireylere önerdiklerini belirtti. Prof. Garipağaoğlu, “Hipertansiyon ve kalp-damar hastalarının tuzlu peynirlerden sakınmalarını, ancak sıhhatimiz üzerine rakamsız verimleri olan peynirden yoksun kalmamaları için de tuzsuz lor peynirini harcamalarını önerdi. Muratbey Lor peynirinin “sindirimi kolay olan proteinlerden” zengin olması sebebiyle hem yaşlı fertler hem de bebekler ve ufak çocuklar tarafından da rahatlıkla harcanabileceğini vurguladı.

Lor peynirini, ağırlık hakimiyeti yapan ya da zayıflama perhizi uygulayan fertlere de önerdiklerini belirten Prof. Garipağaoğlu, Muratbey Lor peynirinin 100 gramında 100 kalori olduğunu, bu özelliğiyle yalnızca kahvaltılarda değil ara öğünlerde de seçim edilebileceğini ve perhiz listelerinin bırakılmazı olduğunu ifade etti. Beden için ehemmiyetli bir hayli mineral ve vitaminden zengin bir yiyecek olan lor peyniri, içeriği ile sağlık üzerine rakamsız verimleri bulunuyor. En lezzetli lorun, kaşar peyniri üretimi sırasında ortaya çıkan peynir altı suyundan elde edildiğini belirten Prof. Garipağaoğlu, “Bu da Muratbey Lor peynirinin lezzetinin sebebidir” diyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.