Kalp hastalığınız varsa rüzgara doğru yürümeyin

05.12.2021
133
Kalp hastalığınız varsa rüzgara doğru yürümeyin

Havaların soğuması ve kış aylarında oluşan hava lekeliliği özellikle kalp ve yüksek tansiyon hastalarında ciddi risklere neden olur. İnsan bedeni iç ısısı değişmezdir ve vasati 36-37 derecedir. Soğuk havalarda bedende bir ekip farklılıklar oluşur. Ten damarları ısı kaybını eksiltmek için fizyolojik olarak büzüşür, adaleler istemsiz olarak titreme ile ısı yaradılışını arttırır. Beden sıcaklığını gözetebilmek için kalp daha fazla kan pompalar; sonuçta kalbin daha fazla oksijene lüzumu olur. Ayrıca kalp damarlarında büzüşme; kanın pıhtılaşmasında, nabız rakamında ve kan tazyikinde çoğalma alana kazanç. Göğüs ağrısı, ritm bozuklukları, hipertansiyon saldırıları, kalp krizi ve ani vefatların görülme tehlikeyi çoğalır. Medical Park Gaziosmanpaşa Sağlık Kurumu Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Osman Akdemir mevzuyla alakalı şu ihtarlarda bulundu.

evde spor

Soğukta sarih hava yerine konutta spor yapın

Her insan bedeninin soğuk havaya verdiği yanıt değişik olabilir. Yaş, fiziksel gidişat, altta uyuyan kronik hastalıkların rakamı ve ciddiyeti soğuğa karşı verilen cevabı tesirler. Hipertansiyon, damar tıkanıklığı, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, sigara kullanımı, obezite, ailede kalp hastalığı hikayesi gibi tehlike etmenlerine sahip şahısların kalp krizi tehlikesinden korunmak için daha dikkatli olması ve kışa girmeden evvel kesinlikle yeni bir sağlık hakimiyetinden geçmesi gerekir. Kalp ve tansiyon hastalığı olan hastalar kış mevsiminde fiziksel kondisyonu iyileştirmek için etkinliklere, yürüyüşlere devam etmeli, sarih havada spor yapmak yerine konutta veya spor salonlarında egzersizi seçim etmelidirler. Kış aylarında yapılan fiziksel etkinliklerde civar ısısı, rüzgâr, civarın nemi, soğuğa maruz kalınan vakit, fiziksel etkinliğin şiddeti ehemmiyetlidir. Soğuk havalarda rüzgâra karşı değil; rüzgârı arkanıza alarak yürümelisiniz. Kalp krizi geçirdiyseniz dumanlı, lekeli, rüzgârlı soğuk havalarda olabildiğince dışarı çıkmamalı, çıkmak zorundaysanız kesinlikle yanınıza dilaltı hapını almalısınız.

kol ağrısı

Kol ağrısı deyip geçmeyin

Göğüs kafesinde sıkıntılılık, baskı, ağırlık, yanma ve sıkışma gibi bulgularda zaman kaybetmeden sağlık kurumuna müracaat etilmelidir. Ayrıca tek veya her iki kolda, sırtta, midede ağrı, soluk darlığı, soğuk terleme, bulantı, baş dönmesi gibi bulgular da kalp krizinin işareti olabileceğinden ilgisizlik edilmemelidir. Asla tok karnına egzersiz yapmayınız, yemeklerden sonra en az 2 saat geçmiş ve midedeki dolgunluk hissinin eksilmiş veya kaybolmuş olmasına dikkat ediniz. Özellikle soğuk havalarda yemeklerden hemen sonra mide doluyken egzersiz yapıp yediklerini eritme görüşü yanlıştır. Sarih havada spor yapmak isteyenler için sabah erken saatler yerine havanın oranla daha ılık olacağı öğlen saatleri seçim edilmelidir. Kumpaslı olarak egzersiz yapmıyorsanız; orta yaş ve üzerindeyseniz soğuk havalarda yeni egzersize başlayacaksanız evvelinde hekiminize müracaat etmeniz verimli olacaktır.

kat kat giyinmek

Çok kalın giyinmeyin

Fazla kalın elbiseler giymek yerine, bedeni ısıtacak elbiseler seçim edilmelidir. Isı kaybının büyük kısmı baş bölgesinden olduğu için soğuk havada uzun vakit kalacak olan bireyler bere veya şapka kullanmalıdır. Isınmak için netlikle içki alınmamalıdır. İçki başlangıçta damarlarda genişlemeye neden olarak ısı çoğalışı sağlayacaktır fakat bu gidişat hayati uzuvlardan kalp, beyin, böbrek gibi ısı kaybına yol açacaktır. Soğuktan korunmak emeliyle sigara içilmemelidir. Sigara, sempatik asap sistemi uyarılmasına bağlı olarak kalp süratini, kan tazyikini, kalp debisini çoğaldırır ve sonuçta kalp gereksinimi de çoğalır. Ayrıca kalpte kumpassız atışlara, kalp krizine ve ani vefatlara yol açabilir.

grip

Grip ilacı kullanırken dikkat

Enfeksiyonlar, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları, kalp hastalarında oldukça ağır izleyerek, kalp krizini ve kalp yetmezliğini tetikleyebilir. Kalp veya akciğer hastalığı gibi kronik hastalığı olan hastalar havalar iyice soğumadan güz mevsiminde grip ve zatürre aşısını kesinlikle yaptırmaları gerekir. Kalp hastalarının grip ilaçları kullanırken de dikkatli olması gerekir. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı şikâyetleri için kış aylarında sıklıkla reçete edilen ilaçların çoğu tansiyon yükselmesine, ritm problemlerine ve kalp krizine yol açabilir. Kalple ilişkili yan tesirlerinin fazla olması sebebiyle soğuk algınlığı ilaçlarının kalp hastalarında kullanımı mahzurludur.

c vitamini

C vitamini hastalıktan korur

Balanslı ve sağlıklı beslenme kalp sıhhati açısından büyük ehemmiyet taşır. Kalp hastalığı olan hastalar beslenme biçimlerini kış mevsimine göre tertip etmelidir. Hastalar kendileri için uygun dozu aşmayacak biçimde her çeşit gıda harcayabilir. Kış aylarında yeterli ölçüde C vitamini alınmalı ve kış meyveleri bolca harcanmalıdır. Soğuk havalarda kilo almamaya özen gösterilmelidir. Karbonhidratlar bakımından zengin bir perhiz yerine; protein, yağ ve karbonhidrat oranları balanslı bir beslenme biçimi özümsenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ