Kanser – obezite ilişkisi

29.11.2021
83
Kanser – obezite ilişkisi

Fazla yemek ve egzersiz yapmamak, kanserin başlangıcında ve ilerlemesinde nikotin tüketiminden bile daha büyük tesire sahip. Obezitede kanser tehlikesiyle beraber urların nüksetme ihtimalinin de çoğaldığını belirten uzmanlar, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin ehemmiyetine değindi. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Rehabilitasyon ve Rehabilitasyon Bvefatı Dr. Öğretim Azası Yıldız Erdoğanoğlu, obezitenin kanser üzerindeki tesirleri hakkında ehemmiyetli değerlendirmelerde bulundu.

Fazla kilolu bayanlarda kanser tehlikeyi %90 çoğalıyor

“Tüm kanser vefatlarının yüzde 25-30’una neden olan sigara içimi, büyük ehemmiyet taşımaktadır. Bugüne kadar, nikotin kanser için başlıca tehlike etkeni olarak sayılıyordu. Günümüz araştırma bulgularına göre ise; fazla kilolu olmak kanser tehlike etkenleri açısından sigarayı bile geçerek ilk sırayı almış gidişatta” diyen Dr. Öğretim Azası Yıldız Erdoğanoğlu, “Gereğinden fazla yemek yemek, çok az egzersiz yapmak neticede de obez olmak, kanserin başlangıcında ve ilerlemesinde nikotin tüketiminden bile daha büyük tesire sahip. Fazla kilolu bayanlarda kanser büyüme ihtimali yüzde 90 oranında çoğalmış gidişatta ki bu da çok yüksek bir oran. Yumurtalık veya rahim ağzı kanseri, meme kanseri gibi bazı ur cinsleri, bunun dışında fazla kilolu bireylerde sütun ve prostat kanserleri de ortaya çıkmaktadır” biçiminde konuştu.

Obezite, urların nüksetmesine neden oluyor

Erdoğanoğlu, “Obezseniz, yalnızca kanser yaradılışı için tehlike taşımazsınız, aynı zamanda olasılığını da artırmış olursunuz. Kumpaslı egzersiz ve balanslı bir beslenme programı ise tehlikeyi eksiltir. Bu mevzuda insanlarımızın farkındalığının güçlü olması çok ehemmiyetlidir” diyerek, laflarını şöyle sürdürdü:“Günümüzde bazı kanser cinsleri için, hastalık tehlikeyi zamanla eksilmekte öbürleri için çoğalmaktadır. Sanayileşme ve cemiyetin refah seviyeyi, nikotin kullanımı, sağlıksız beslenme, etraf lekeliliği veya kanserojen maddeler tehlike etkenleri arasındadır. Kanserin gelişimi tek bir sebebe bağlanamaz, muhtelif etkenlerden oluşan bir ağa katlanır. Kanserin gelişiminde genetik etkenler de ehemmiyetli bir rol alır ama bireysel tehlikeleri öngörmek çok fazla olası değildir. Bilinen tehlike etkenlerini ise eksilterek, hastalığa tutulma ihtimalinizi en aza indirebilirsiniz.”

Kanserden korunmak için, bu ihtarlara kulak verin

Dr. Öğretim Azası Yıldız Erdoğanoğlu, kanserden korunmak için yapılabilecekleri şöyle sıraladı:

1. “Fazla kilolu olmaktan kaçının. Bel etrafı ölçümünün bayanlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm altında olması gerektiğini unutmayın. Kilo idarenizde başarılı olamıyorsanız profesyonel destek alın.

2. Sigara içmeyin! Sigara içiyorsanız, bu gidişata olası olan en kısa zamanda son verin. Bunu yapamıyorsanız, en azından sigara içmeyenlerin varlığında sigara içmeyin.

3. Kesinlikle kumpaslı egzersiz yapın. Günde yarım saat yürüyüş yapmanız bile sizin için gözetici olacaktır.

4. Daha fazla sebze ve meyve yiyin: günde en az beş porsiyon. Hayvansal yağ kapsayan besinleri daha az harcayın.

5. İçki içiyorsanız tüketimi sınırlayın. En hoşu hiç kullanmamaktır. Bunu yapamıyorsanız erkekler iki bardak, bayanlar ise günde yalnızca bir bardaktan fazla içmemelidir.

6. Çok yoğun güneş ışığından kaçının. Özellikle çocuklar ve ergenler güneş gözetmesine dikkat etmelidir. Güneş yanığına meyilli olanlar, hayatları boyunca güneşe dikkat etmelidir.

7. Kansere neden olabilecek kimyevi maddelerle alakalı güvenlik yönergelerini izleyin. Işınımdan korunma nasihatlerini takip edin.

8. Bayanlar rahim ağzı kanser taramasından haberdar olmalıdır.

9. Meme kanserinin erken tespiti için 50 yaş üstü bayanlar, mamografi taramasına katılmalıdır.

10. Erkekler ve bayanlar kolorektal kanserin erken tespiti için alınacak temkinlere katılmalıdır.

11. Hepatit B aşı programlarına katılın.

YAZAR BİLGİSİ