Kanser rehabilitasyonunda büyük büyüme

24.04.2022
22
Kanser rehabilitasyonunda büyük büyüme

İngiliz analistler, yeni bir rehabilitasyon usulünün on binlerce kanser hastanın yaşamını kurtaracağını iddia etti.

Bağışıklık sistemimiz enfeksiyonlar ve kanserle savaşmak için eğitilmiş olsa da, bazı urların gözetici bir kalkan geliştirmesi olası. Bu da bedenimizdeki bağışıklık sisteminin, kemoterapi rehabilitasyonunun ve öbür ilaçların kimi zaman tesirsiz olabileceiği anlamına geliyor. Ancak yeni geliştirilen yeni bir rehabilitasyon usulü, bu kalkanları devirip bedene urlara saldıracağını öğretebilir.

Kontol altına alınabiliyor

“İmmunoterapi” olarak adlandırılan ve özellikle akciğer ve cilt kanseri gibi ölümcül cinslerde tesirli olan usulde, bağışıklık sistemi kanser hücreleriyle savaşması için eğitiliyor. Yan tesirleri kemoterapiden daha az olmakla beraber bulantı, döküntü ve bitkinlik biçiminde görülebiliyor. İleri derece cilt kanseri olan 950 kanser hastasının katıldığı çalışmada, rehabilitasyon sayesinde urların %60’nın küçüldüğü ya da hakimiyet altına alındığı saptandı.

5 sene içinde kemoterapinin yerini alacak

Araştırmayı yürüten uzmanların rehabilitasyon hakkındaki görüşleri umut verici. Yale Kanser Merkezi Medikal Onkoloji Şefi Profesör Roy Herbst, usulün 5 sene içinde standart kanser rehabilitasyonu olarak kemoterapinin yerini alacağını söylüyor. Çalışmayı sorgulayanlardan Dr. James Larkin, bu rehabilitasyonun kanser hastaları için büyük umut olduğunu düşünüyor.

Çalışmalar, rehabilitasyonun urun kişiliğine bağlı olarak tüm hastalarda aynı biçimde tesirli olmadığını gösterse de cilt kanseri üzerinde yapılan çalışmalarda rehabilitasyonun iki tipinin senteziyle uygulanmasının çok daha fazla insan hastada fayda gösterdiği anlaşıldı.

YAZAR BİLGİSİ