Kanser tehlikeyi taşıyanlar kimlerdir uzun boylu şahıslarda kanser tehlikeyi daha fazla!

25.04.2021
145
Kanser tehlikeyi taşıyanlar kimlerdir uzun boylu şahıslarda kanser tehlikeyi daha fazla!

Kanser tehlikeyi taşıyanlar kimlerdir? Uzmanlar, uzun boylu şahısların, kısa boylu şahıslara göre kansere tutulma tehlikesinin daha fazla olduğunu bildiriyor. Bu vaziyetin sebebi ise, uzun boylu insanların, kısa boylu insanlara göre bedenlerinde değişinime uğrayacak daha fazla alanın bulunmasından dolayı olduğunu söylüyor. Uzun boylu şahıslarda neden kansere tutulma tehlikeyi daha fazla? bu sualin cevabını sizler için hazırladık. 

UZUN BOYLU İNSANLARDA KANSERE TUTULMA TEHLİKEYİ %10 DAHA FAZLA!

Kansere tutulma tehlikeyi uzun insanlarda daha fazladır. Bunun sebebi, bedenlerinde daha fazla hücre bulunmasından kaynaklıdır. 
California Riverside Üniversitesinden Biyoloji Profesörü Leonard Nunney’in yaptığı araştırma bir bireyin, vasati boydan her 10 santimetre uzunluğun, bireyin kansere tutulma riskini çoğaldırıyor. Hem de bu oran sanıldığı kadar düşük bir oran değil. Bireyin kansere tutulma ihtimali %10oranında çoğaldırdığını ortaya koydu. 

UZUN BOYLU ŞAHISLARIN BEDENLERİNDE DEĞİŞİNİME UĞRAYACAK DAHA FAZLA HÜCRE BULUNUYOR! 

Araştırmada bayanların boyu vasati 1.62 iken erkeklerde 1.75 santimetre olarak belirleniyor. Bu vaziyetin sebebi ise şöyle açıklanıyor. Uzun boylu şahısların kansere tutulmasına neden olabilecek, bedenlerinde değişinime uğrayabilecek daha fazla hücreye sahip olmaları gösterildi. 

UZUNLUK VE KANSER ARASINDAKİ BAĞ SÜTUN,BÖBREK,LENF KANSERLERİNDE GÖRÜLÜYOR

Uzmanlar, araştırma çerçevesinde bayan ve erkekler için 10 binden fazla olayı kapsayan bir dizi bilgiyi araştırarak test edilen 23 kanser cinsinden 18’inde, bireyin bedenindeki hücre rakamıyla kansere tutulma tehlikeyi arasında ilişki olduğunu tespit etti. Araştırmada ortaya çıkan bir başka ayrıntı ise, uzun bayanlar için kansere tutulma ihtimali %12 iken erkeklerde bu oran %9 olmaktadır. Uzunluk ve kanser arasında sıkı bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ en çok sütun,böbrek,lenf kanserlerinde görülmektedir. Belirtilerin, uzun boyun, pıhtı, kalp rahatsızlığı ve diyabet dahil muhtelif sıhhat meseleleri tehlikesini çoğaldırabileceğine ait daha evvel yapılan araştırmayla meblağlılık gösterdiği ifade edildi.

YAZAR BİLGİSİ