Kanserin en ehemmiyetli ilacı bağışıklık sistemi

18.04.2022
22
Kanserin en ehemmiyetli ilacı bağışıklık sistemi

Gülümseyici neticelerin alındığı yeni rehabilitasyon usulleri arasında yer alan immünoterapide, kemoterapide oluşan yan tesirlerin neredeyse hiç olmadığını belirten Türkiye İş Bankası İştiraki Bayındır Söğütözü Sağlık Kurumu Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. M. Metin Şeker, kanser hastalığı rehabilitasyonunun süreci ile alakalı bilgi verirken, immünoterapi hakkında da ehemmiyetli açıklamalarda bulundu:

– İsmini her geçen gün daha sık dinlediğimiz kanser, çağdaş yaşamın bizlere sunduğu yeni ve makûs bir hediye değildir. Gerçeğinde kanser M.Ö. 1600 senesinden beri daha önceki Mısır’da öğrenilen bir hastalıktır. Hastalığa kanser ismi M.Ö. 4. yüzyılda Hipokrat tarafından verilmiştir.

– Kanser hastalığının rehabilitasyonunda ilk ehemmiyetli büyüme, 18. asrın sonlarında cerrahi usullerin kullanılmasıdır. Bu süreci 19. asrın sonlarında radyoterapi izlemiştir. Bu usuller ile kanser rehabilitasyonunda iyileşme olmakla beraber rehabilitasyon edilen şahısların büyük kısmında hastalığın yinelemesi önlenememiştir.

Uslu ilaçlar galibiyeti süratlendirir

1950’lerde ilk kemoterapi ilaçları kullanıma sunulmuş ve o ana kadar kür uğru olmayan lösemi, lenfoma, testis kanseri gibi bir hayli urun tamamen iyileşmesi sağlanmıştır. Bu hoş büyüme ile yeni ilaç geliştirme alanındaki araştırmalar da sürat kazandı ve 1990’ların sonunda ilk amaca müteveccih ilaçlar uslu ilaçlar kullanıma girdi. Bu ilaçlarla beraber kanser rehabilitasyonunda çok daha iyi neticeler elde edildi.

– Bayağı kemoterapi ilaçları, doğrudan hücreleri öldürerek tesir eder. Dolayısıyla kanserli hücreler ile beraber bazı sıhhatli hücrelere de hasar verirler. Uslu ilaçlar, kanserli hücrelerde daha yoğun olarak bulunan reseptörlere akdikeni bağlanır ve bu sayede basmakalıp hücrelere yan tesirleri daha azdır.

En ehemmiyetli rehabilitasyon güçlü bağışıklık sisteminiz

Bağışıklık sistemimizin en ehemmiyetli görevi, bedenimize ait olmayan yabancı hücreleri ve proteinleri tanımak ve onları ortadan kaldırmaktır. Aynı biçimde, bedenimize ait olsa dahi basmakalıp yaşam zamanını bitirmiş veya görevini yapamayan hücreler de bağışıklık sistemimiz tarafından ortadan kaldırılır. Bu sayede genç ve sıhhatli hücrelere yer açılmış olur. Kanserli hücrelerin en ehemmiyetli özelliklerinden birisi ise bağışıklık sisteminden saklanabilme marifetidir. Kanserli hücreler bunu, bağışıklık sisteminin etkinleşmesini yasaklayan maddeleri üreterek yaparlar.

– Bağışıklık sistemini aktive eden immünoterapi, bağışıklık hücrelerinin kanserli hücreler ile daha tesirli savaşmasını sağlayan bir rehabilitasyon usulüdür.

Kemoterapi yan tesiri neredeyse yok

– İmmünoterapi ilaçları farklı usuller ile bağışıklık sistemini aktive ederek çalıştırmaktadır. Bu ilaçlar ile ilk araştırmalar cilt urlarında malign melanom yapıldı ve çok galibiyetli neticeler elde edildi. Malign melanomlu hastalarda bağışıklık sistemini aktive eden ilaçların kullanımı ile beraber daha evvelleri 8-10 ay olan yaşam zamanları 80-90 aylara erişti. Cilt urlarını böbrek urları, akciğer kanserleri, lenfomalar ve bir hayli değişik kanser cinsi takip etti. Bu kanser cinslerinin tamamında oldukça galibiyetli neticeler elde edildi.

– Hastaların büyük bir kısmının yaşam müddetlerinde çok ehemmiyetli iyileşmeler sağlandı. Üstelik bu yaşam vaktindeki çok ciddi uzamaya karşın yan tesirlere de bayağı kemoterapilere göre daha az tesadüfüldü. Başka Bir Deyişle immünoterapiler, hem yaşam müddetlerini uzattı hem de hastaların yaşam niteliklerinin yükselmesine takviyeci oldu. İmmünoterapi ilaçları ile alakalı deneyimler artıkça bu ilaçların çok ehemmiyetli bir faydası daha gözlemlendi. Bazı hastalarda immünoterapi rehabilitasyonu kesildikten aylar sonra dahi urlarda küçülmeler olabildiği görüldü.

YAZAR BİLGİSİ