Karaciğer yağlanması nedir tedbiri nasıl alınır her şey sizin elinizde!

05.05.2021
20
Karaciğer yağlanması nedir tedbiri nasıl alınır her şey sizin elinizde!

Karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanması neden olur? Karaciğer yağlanması nasıl giderilir? Karaciğer yağlanması olan biri ne yağmalı? Karaciğer yağlanması olanların dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Cemiyette hemen hemen bir çok bireyde görülen sağlık meselelerinden biride karaciğer yağlanmasıdır. Bedenin muhtelif bölgerinde değişik bulgular gösteren karaciğer yağlanmasının önüne geçebilmek için öenmli adımlarını Biyolog Emine Açıkel, İnsan ve Hayat Mecmuası’nin son rakamında, karaciğer yağlanmasına karşı alınabilecek temkinler hakkında şu bilgileri verdi.

Yağlanmanın sıradandan fazla olması karaciğerde fonksiyonel ve yapısal farklılıkları ortaya çıkarır. Yağlanma neticeyi karaciğer genişler ve uzuvlarda baskı oluşur. Karaciğer yağlanması temkin alınmazsa zamanla siroz gibi ehemmiyetli hastalıklara neden olabilir ve hayati risk talep edebilir.

KUMPASLI EGZERSİZi ALIŞKANLIK HALİNE GETİRİN!

Beden sıhhatini gözeten en ehemmiyetli etkinliklerden biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu, stresin eksilmesini ve kendinizi mutlu etmenizi sağlar. Bu nedenle haftada 3-4 gün, en az 45 dakika tempolu yürüyüş yapın. Bunlar karaciğer yağlanmasında ehemmiyetli bir mekanizma olan insülin mukavemetinin eksilmesini sağlıyor.

KUMPASSIZ BESLENMEYE DİKKAT!

Mideyi çok doldurmak ve yemeğin üstüne meyve yemek, sindirim için beklerken meyvelerin fermente olmasına ve etil içki yapımına neden olur. Balık eti, sebze, meyve, hububat ve süt mahsullerini kapsayan Akdeniz perhizi, karaciğer yağlanmasını geriletir. Tavuk yeneceği zaman kesinlikle teni bölmelidir. Katkı maddesi ve tatlandırıcılardan uzak durulmalı. Ilık su ile limon içilirse zehirli maddelerin atılmasına takviyeci olur. Avokado ise bedene sağlıklı yağ alınması için en uygun meyvedir. Kola ve şekerli meyve sularına dikkat edilmeli. Şuursuz ilaç kullanımı da karaciğerin iflasına yol açabilir.

EN HOŞ İLAÇ: SARIMSAK

Bir diş sarımsak bir avuç ilaçtan daha fazla tıbbi özellik taşır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bedeni bakteri ve virüslere karşı korur. Ayrıca sarımsak kapsadığı sülfürle karaciğerin işlevine takviyeci olan enzimlerin üretilmesine takviyeci olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.