Kardeşi olmayan çocuklar obezite riski altında

16.11.2021
18
Kardeşi olmayan çocuklar obezite riski altında

Anadolu Ajansının haberine göre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Medikal Turizm Derneğince tertip edilen “Fazla Kiloları Taşımayın” temalı konferansta “Adölesan Çağındaki Çocukların 11-14 yaş, Velilerinin ve Hocalarının Obezite Vaziyetleri ile Beslenme Alışkanlıklarının Değerlendirilmesi Projesi” kapsamında, Ankara’da 3 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmanın neticeleri açıklandı.

Medikal Turizm Derneği Başkanı Sinan İbiş, araştırmayı Ankara’daki 12 mektepte 3 bin 28 çocuk, 130 hoca ve 3 bin 51 veliyle birebir görüşerek yapılan araştırmaya katılan çocukların yüzde 53,2’sinin kız, yüzde 46,8’inin erkek olduğunu anlatan İbiş, yüzde 87,2’sinin olağan, yüzde 5,2’sinin hafif kilolu, yüzde 5,1’inin ise obez gidişatta bulunduğunu aktardı.

Çocuklar annelerini ve hocalarını misal alıyor

Ulusal Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hocalar, daha sonra da ailelerle görüştüklerini ifade eden İbiş, hoca ve velilerin, obezite mevzusunda yeterli bilgiye sahip olmadığı neticesine eriştiklerini belirtti. Teknoloji, beslenme alışkanlıkları, konutlardaki yemek kumpasları mevzusunda araştırmalar yaptıklarını dile getiren İbiş, çocukların özellikle anne ve hocalarını rol model aldıklarını bildirdi.

Çocukların %4,6’sı kilolu

İbiş, araştırmada, kardeşi bulunan çocukların yüzde 4,6’sının hafif kilolu, yüzde 4,7’sinin obez olduğu neticesine eriştiklerini anlatarak, “Kardeşi bulunmayan çocukların ise yüzde 7,7’si hafif kilolu, yüzde 7,1’i obez. Başka Bir Deyişle kardeşi olmayan çocuklarda hafif kilo aşırılığı ve obezite daha fazla görülmekte” dedi.

“Çalışan anneler obezite oranını çoğalıyor”

Kumpaslı spor yapmayanlarda, öbürlerine göre hafif kilo vaziyetinin yüzde 2,7, obezliğin ise yüzde 0,6 fazla olduğunu aktaran İbiş, şu bilgileri verdi:

Hafif kilolu olma hali, annesi çalışmayan çocuklarda yüzde 4,8 iken, annesi çalışanlarda yüzde 5,7 bulunmuştur. Annelerin çalışması, obezite oranını artırmaktadır. Annesi çalışmayan çocukların obezlik olasılığı yüzde 0,9 daha düşüktür.”

Çocuklar konutta aileyle kahvaltı yapamıyor

İbiş, çocukların konutlarında anne ve babalarıyla kahvaltı yapma alışkanlığı edinmelerinin ehemmiyetini vurgulayarak, “Çocukların aileleriyle kahvaltı yapmaması, hafif kiloluluk oranlarını yüzde 3,7, obezlik oranlarını ise yüzde 2,2 artırmaktadır. Konutlarında kahvaltı yapmayan çocuklarda ise hafif kiloluluk yüzde 1,4, obezlik ise yüzde 3,4 daha fazla görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Bilgisayar ve televizyon tehlike taşıyor

Günde 1 saatten fazla bilgisayar karşısında bulunmanın da obezite tehlikesini artırdığına işaret eden İbiş, obezitenin, günlük 0-1 saat televizyon izleyen çocuklarda yüzde 4,3, 1-2 saat izleyenlerde yüzde 4,6, 2-3 saat izleyenlerde 6,1, televizyonu 4 saatten fazla izleyenlerde ise yüzde 6,5 görüldüğünü vurguladı.

YAZAR BİLGİSİ