Karpuzun bereketleri nelerdir neye iyi kazanç şeker hastaları dikkat!

05.05.2021
17
Karpuzun bereketleri nelerdir neye iyi kazanç şeker hastaları dikkat!

Karpuzun bereketleri nelerdir? Karpuz neye iyi kazanç? Karpuzu kimler harcamalıdır? Karpuzu kimler harcamamalı? Karpuz hangi hastalıklara iyi geliyor? Yaz aylarının bırakılmaz meyvesi karpuz yaz aylarında en çok harcanan meyveler arasında yer alıyor! Bir porsiyonu 50-60 kalori olan karpuz yazın hem serinlik veriyor hem de tatlı lüzumunu karşılıyor.  Liv Hospital Perhiz ve Beslenme Uzmanı Serap Hoş karpuz harcarken dikkat edilmesi gerekenleri ve karpuzun yararlarını anlattı.

ÖLÇÜYÜ ŞAHISTAN ŞAHSA GÖRE DEĞİŞİR

1 porsiyonu 200 gram olan karpuzun 50-60 kaloridir. Yazın hem hafif hem de sağlıklı bir yemek için karpuz gün içinde öğünlere ilave edilebilir. Ama karpuz da her meyve gibi fruktoz meyve şekeri kapsar ve kalorisi vardır. Şahsın harcayacağı karpuz ölçüyü alması gereken kaloriye göre değişir. Alınması gereken kalori de şahsın cinsiyetine, hareketine, sağlık vaziyetine, boy ve kilosuna göre değişir. Günde vasati 2-3 porsiyon karpuz harcanabilir ama bu ölçü şahsa göre değişir.

ŞEKER HASTALARI MİKTARLI HARCAMALI

Karpuzu herkes harcayabilir. Karpuzun akışkan içeriği yüksek olduğu için akışkan kısıtlaması olan böbrek hastalarının dikkat ederek harcamaları gerekebilir. Şeker hastaları karpuz harcayabilir ama porsiyona dikkat etmelidir. Zira meyve şekeri kan şekerini yükseltir ve ölçüyü fazla olursa kan şekerinde istenmeyen yükselmelere neden olur. Diyabetli bireyler karpuz harcayacakları zaman porsiyona dikkat etmeli 1 öğünde 1 porsiyondan fazla harcamamalıdır.

BEREKETLERİ SAYMAKLA BİTMİYOR!

-Günlük meyve lüzumunu karşılar.
-Lif kapsadığı için bağırsakları çalıştırır.
-Su kapsadığı için günlük harcamamız gereken akışkan lüzumunu karşılar.
-Kırmızı meyvelerde antosiyanin ve likopen yüksektir ve bunlar kalp hastalıkları, -Kalp krizi ve bazı kanser cinslerine özellikle prostat karşı gözeticidir.
-C vitamini ve folik asit yüksektir. C vitamini hastalıklara karşı gözetici en iyi antioksidan vitaminlerden biridir.
-Kırmızı meyveler inflamasyonu eksiltir ve antioksidan özelliklere sahip bazı flavonoidler kapsar. Karpuzun bu sebeple hastalıklara karşı gözetici ve bağışıklığı kuvvetlendirici tesiri vardır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.