Karsinofobi nedir kanser korkusu ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

05.05.2021
20
Karsinofobi nedir kanser korkusu ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

Kanser olma fobisinin ileri ebadına erişmesi ”Karsinofobi” başka bir deyişle kanser fobisi denilmektedir. İnsanların bu fobiyi ileri ebatlara taşıması ile birlikte bu gidişata bunalımda eşlik etmektedir. İnsanlar kanser fobisinin oluşması nelerdir? Bu korkuyla yola çıkmanın yolları nelerdir? elmaelma.com okurları için sıklıkla sorulan suallerin yanıtını derledik…

Şahıstan bireye göre değişmekler birlikte insanlar fobileriyle zaman zaman üstesinden gelebilmektedir. Bazısı fobinin kaynağından uzaklaşırken bazısı da bu fobiyi bastırabilmektedir. Bu noktada insanların kanser fobisiyle yola çıkabilmesi için 5 yolunu sizlerle paylaşıyoruz.

GÜNLÜK YAŞANTIDAKİ ETKİNLİKLERİ ETKİLİYOR!

Genellikle bu fobiler insanlarda, yakın bir dostun veya akrabanın kanser teşhisinden dolayı hayatını yitirmesi, uzmanların yaptıkları açıklamalar, kanser mevzulu filmlerin bu stil fobileri körüklemesi, bireyde katsinofobi başka bir deyişle kanser fobisine neden olmaktadır. Şahıslar ileri düzedeki fobileri yüzünen günlük hayatta asıllaştırdıkları etkinliklerden bir bir uzaklaşıp kendisini konuta kapatmaktadır. Aynı zamanda gününün bir çoğunu sağlık kurumu köşelerinde geçiren ve devamlı olarak testler yaptıran bireylerdir. Ancak bu vaziyetin aksine makûs bir haber alacağından dolayı hekime cgitmeyi yalanlayan şahıslarda vardır. Kimileri ise kanserden korunmak için harcadığı gıdalara çok dikkat etmektedir. ve rastgele bir yiyecek besinini satın alırken üzerindeki tam yaftayı araştırmaktadırlar.

BU STİL FOBİLERİNİZİ ÇEVENİZDEKİLERLE PAYLAŞMAYI BAKIMSIZLIK ETMEYİN!

Eğerki sıhhatiniz hakkında veya kanserle alakalı kafanıza takılan rastgele bir mesele yaşadığınızda kendi kendinize vesvese yapmak yerine bu mevzuyu çevrenizdekilerle paylaşmalısınız. Yakın etrafınızla bu vaziyeti konuşmak sizin endişelerinizin eksilmesine dayanak etmektedir.  

DEVAMLI OLARAK KANSER BULGUSU AÇISINDAN TAKİP ETMEYİ BIRAKIN!

Her insan kanser tehlikesini taşımaktadır. Ancak bu gidişatta devamlı olarak test yaptırmak fobilerinizi eksiltmek yerine aksine çoğaldırmaktadır. Bu sebeple belli aralıklarda test yaptırmak sağlık açısından daha sağlıklı olmaktadır. Aksi taktirde belli zaman aralıklarındaki radyolojik testeleri olması gereken zamanlardan fazla yaptırdığınızda sıhhatinizi negatif istikamette etkileyebilmektedir.

HER DİNLEDİĞİNİZİ CİDDİYE ALMAYIN!

Kanser hakkında veya sağlık hakkındaki büyümeleri takp faktörüz çok hoş bir şey ancak bu mevzuları geçerliliği olan kaynaklardan takip faktörüz sizin için daha geçerliliği olan bir bilgi olacaktır. Aksi taktirde artık günümüzde reyting şansına asparagas haberlerde yapılmaktadır. Bu stil haberler sizin daha çok panik olmanıza neden olacaktır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.