Kegel egzersizi nedir yararları nelerdir nasıl yapılır?

05.05.2021
30
Kegel egzersizi nedir yararları nelerdir nasıl yapılır?

Pelvik adaleleri sıkıp rahatlatarak yapılan kegel egzersizi oldukça kolay bir egzersiz olup genital bölgeye fayda sağlamaktadır. Üretra mesane, vajina, penis ve rahmin daha iyi çalışmasını sağlayan pelvik adaleleri, kasıp hafifletme ile yapılan oldukça kolay olan bu egzersizi kumpaslı olarak yapabilirsiniz. Peki kegel egzersizinin yararları nelerdir, nasıl yapılır gibi sualleri sizler için derledik…

KEGEL EGZERSİZİNİN YARARLARI NELERDİR?

Genellikle vajinal adaleleri kuvvetlendiren ve cinsel yaşama sağladığı verimleriyle öğrenilmektedir. Ancak cinsel hayatın dışında bir çok alanda da yararları bulunmaktadır. Kegel egzersizi pelvik adalelerin gevşemesine destekçi olmaktadır. Özellikle anne adaylarının doğumunu basitleştiren kegel egzersizlerinin hayatta kumpaslı olarak yapılması önerilmektedir. Bayanları menopoz yarıyılına hazırlamasıyla da öğrenilen bu egzersizler sayesinde vajinanın sıkılığını gözetmektedir. 

KEGEL EGZERSİZİ NASIL YAPILIR?

Kegel egzersizinin yapılması oldukça kolay olmakla birlikte doğru biçimde yapıldığında fayda görülmektedir. Bunun için bir kaç yöntem vardır. İdrar yaparken bir kaç kere idrarı yakalayıp vazgeçme ile bu adaleleri sezebilirsiniz. Adaleleri sıkıp rahatlatarak bu egzersizi yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.