Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır piercing ve hacimli küpelere dikkat!

05.05.2021
18
Kepçe kulak estetiği nasıl yapılır piercing ve hacimli küpelere dikkat!

Estetik denince akla ilk gelen şeylerden biri de yaşlılığın bulgusu olarak gösterilen ince çizgilere yapılan operasyonlar gelmektedir. Ancak hoşluk yalnızca yüzde değil aynı zamanda bir çok bölgede olduğu gibi kulaklar için de geçerlidir. Bir çok şeye bağlı olarak hasar gören kepçe kulak düzenlenmesidir. Ancak bu gidişat bayanlarda uzun süreli hacimli ve ağır küpeler, piercing kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan kulak meseleleri çoğalış göstermesiyle birlikte sıklıkla yapılmaktadır. Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Bahadır Baykal mevzu hakkında merak edilenler ile alakalı olarak bilgilendirmede bulundu.

PİERCİNG VE AĞIR KÜPE KULLANIMLARINA DİKKAT!

Büyük ve ağır hacimli küpelerin uzun seneler kullanılması yalnızca kulak memesinde sarkmaya neden olmaz, aynı zamanda küpenin takıldığı delikler de genişleyebilir. Fazla genişlemiş, asimetrik hale gelen ve yırtılan bu delikleri cerrahi olarak kapatabiliyoruz. Bu işlemden sonra en az 2 ay müddetle kulak memesine yeni delik açılmasını nasihat etmiyorum.

Özellikle uygun olmayan küpeleri kullananlarda egzama ve alerji oluşabilir. Kulak kıkırdağına piercing takılmasını ise hiçbir biçimde önermiyorum, ciddi enfeksiyonlara neden olarak kıkırdağı eritip kulağın natürel biçiminin bozulmasına neden olabilir.Halka küpelerin takılma tehlikeyi yüksektir bu sebeple kulağa hasar verme ihtimali de daha yüksektir. Titanyum, gümüş ve altından yapılmış küpeler seçim edilmelidir.

EN AZ 5 VEYA 6 YAŞINDA OLMAK GEREKİYOR!

Kulak memesine yapılacak operasyonlar genellikle yerel anestezi altında yapılabilir. 30 dk süren bu işlem sonrasında sağlık kurumu da kalmak gerekmez, konut istirahati yeterlidir.

Kepçe kulak düzenlenmesi 5- 6 yaştan sonra her yaşta yapılabilir. İdeali ise mektep evvelinde bu estetik müdahalenin yapılmasıdır, aksi halde bu yarıyılda incitici laflara maruz kalan çocuğun yaşadığı psikolojik travma özgüvenini dolayısıyla mektep galibiyetini etkileyebiliyor.

Kepçe kulaklı bayanlar saçlarını uzun vazgeçerek gerçeğinde meseleye bir anlamda şahsi çözüm buluyorlar ancak saçlarını toplayamamak bir müddet sonra kasvet yaratabiliyor. Gözlemlediğim kadarıyla;  operasyondan sonra ilk yaptıkları genellikle saçlarını kestirmek ya da saçlarını toplayarak dışarıya çıkmak.

OPERASYON NE KADAR SÜRER?

Operasyon erişkinlerde yerel veya genel anestezi altında yapılabilirken çocuklarda her zaman genel anestezi seçim ediyoruz. Takribî 1.5 saat süren bu işlemde emel kulak ve baş arasındaki açılanmayı 30-45 derece arasına sürüklemektir. Bunu sağlamak için özel dikiş metotlarıyla kulağı düzenlemeye çalışıyoruz. Kulak sargıyı 2 haftaya kadar kullanılabilir. Operasyondan sonra 3 ay müddetle kulağa darbe alınmaması çok ehemmiyetli.

İple kulak estetiği oldukça aktüel bir yöntem ancak her kulak yapısı buna uygun olmayabilir. Kulak artta kesi yerinin izi bir müddet kalabilir ama zamanla ortadan kaybolur. Operasyon sonrasında natürel görünüm ve kulakla surat arasındaki geçimin sağlanmış olması gerekir.

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.