Kestane zehirlenmesi bulguları solunumda kasvet yaşıyorsanız…

05.05.2021
19
Kestane zehirlenmesi bulguları solunumda kasvet yaşıyorsanız…

Kış aylarının bırakamadığımız lezzetlerinden biri de kestanedir. Konutta sobanın üzerinde kızarttığımız ya da dışarıdan aldığımız kestaneyi televizyon karşısında çerez gibi harcıyoruz. Tadıyla damaklara şölen yaşatan bu lezzetin kimilerinin yaşamını kabusa çevirdiğini öğreniyor muydunuz? Kestane, bazı şahıslar için yenilmemesi hatta değilmemesi gereken bir yiyecektir. Kestaneye alerjisi olan bireylerden bahsediyoruz. Çoğu şahıs bu alerjinin farkına tecrübelediği zaman varıyor. Peki kestane zehirlenmesi nedir? Bulguları nelerdir? Rehabilitasyonu var mıdır? İşte kestane hakkında tüm öğrenilmesi gerekenleri sizler için hazırladık! 

ÇOĞU ŞAHIS ALERJİSİ OLDUĞUNU ÖĞRENMİYOR 

Bazı şahıslar kestaneye alerjisi olduğunu öğrenirken çoğu şahıs bu gidişatı öğrenmez ve kestaneyi harcadığı zaman bazı sağlık problemleriyle karşı karşıya kalır. Bu gidişat özellikle çocuklarda fark edilmektedir. Harcanan kestane neticeyi ortaya çıkan vaziyete kestane zehirlenmesi denilmektedir. 

BEDENDE CİDDİ KARMAŞIKLIKLAR OLUŞMAYA BAŞLAMAKTADIR 

Kestane bol ölçüde protein kapsamaktadır. Bağışıklık sisteminin bu protein maddesini makûs bir bakteri olarak idrak etmesi vaziyetinde bedende bir ekip ciddi karmaşıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Bu vaziyete kestane alerjisi denilmektedir. Kestane alerjisi aynı zamanda kestane balı ve kestane şekeri içinde geçerli olan bir vaziyettir. 

KESTANE ALERJİSİNİN BİRDEN ÇOK BULGULARI BULUNMAKTADIR 

Kestane alerjisinin birden çok bulguları bulunmaktadır. Bunlar; burun bezlerinin şişmesi ile oluşan burun tıkanıklığı, aksırma, boğazların kızarmasına bağlı büyüyen öksürme ve hırıltı, ciltte büyüyen deformasyonlara bağlı kızarıklık, kaşıntı ve dökülme, ayrıca gözlerde yanma, yaşarma ve kızarma hissi, dil ve ağız kenarında karıncalanma, solunumda kasvet sürükleme, kan tazyiki aniden değiştiğinden fazla terleme ve soğuma yaşanması, karın sızısı akabinde büyüyen mide bulantısı ve kusma hissi gibi bulgular gösterir. İleri ebatlısı ise şahıs soluk almakta zorlandığından şuur kaybı yaşaması gidişatıdır. Kestane yedikten sonra ortaya çıkan bu bulgular kestaneye karşı alerjiniz olduğunun bulgularıdır. 

KAN VE TEN PRİCK TESTLERİ İLE BEDENİNİZİN NEYE ALERJİSİ OLDUĞU TESPİT EDİLİYOR 

Genellikle bedeninizin neye alerjisi olduğu hekimler tarafından yapılan kan ve ten prick testleri ile anlaşılmaktdır. Bedeninizin rastgele bir şeye alerjisi olup olmadığını kavramak istiyorsanız bu testleri yaptırmanız gerekiyor. Lateks alerjisi sıklıkla avokado, muz, kestane, elma, havuç, kavun, patates ve domates gibi gıdalardan kaynaklı ortaya çıkar. Kestaneye karşı rastgele bir alerjiniz varsa bunun belirli ir rehabilitasyonu yoktur. Kestane yediğiniz zaman en çok hangi bulguyu daha çok yaşıyorsanız uzman ona müteveccih bir rehabilitasyon uygulamaktadır. Misalin; solunumla ilgili bir problem yaşıyorsanız, solunuma müteveccih rehabilitasyon uygular. 

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.