Kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir?

29.04.2021
122
Kilo aldırmayan yiyecekler nelerdir?

İlk olarak kilolarıyla barışık olmayan, devamlı olarak kalorisiz yiyecek arayışları içerisinle olan bayanlar! Sizler için bir iyi birde makûs haberimiz var. ‘Kalorisi olmayan yiyecek diye bir şey yoktur!’ Harcadığınız en hafif gıda da dahi kalori mevcut, bedeninize girip sindirimi reelleştiği zaman  o yiyecek kesinlikle kaloriye dönüşür…Fakat sizler için sıraladığımız bu yiyecekler kilo yapmıyor! Dilediğiniz kadar bu gıdaları harcayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki her şeyin aşırısı hasarlıdır.

Yapmanız gereken şeyse kendinizi küçük hisselere koşullamamanız. Bu gıdaların genel anlamda özelliği ise bu gıdaların içerisinde nişasta bulundurmayan meyve ve sebzelerdir. Bu gıdaların kalorileri oldukça düşük olmasıyla aynı zamanda basit bir biçimde doymanızı ve uzun zaman tok kalmanıza yarayan lifler bulunmaktadır. Bu sebze ve meyvelerin proteini yüksek olmasa dahi antioksidan ve besleyici maddeler açısından bakıcak olursak oldukça zengindir. 

Sebzelerden kereviz sapı aşinayı üzere doksan beşi sudur. İçerisinde potasyum, folik asit ve K vitamini gereksiniminizin yüzde otuzunu karşılayabilirsiniz. Kereviz sapının bir porisiyonu yalnızca altı kaloridir.

Gizeme geldi bir öbür sebzeye, sıradaki sebze kıvırcık karalahananın bir fincanı 33 kaloridir. Aynı zamanda her porsiyonunda üç gram protein bulunmaktadır. Aynı zamanda bir porsiyonda iki buçuk gram lif bulunmaktadır. Kıvırcık karalahana içerisinde omega3 yağ asidi bulunduran ender sebzeler kategorisinde girmektedir. Bu sebze aynız zamanda içerisinde folik asit açısından oldukça zengin bir sebzedir.

Meyveler arasında antioksidanı oldukça zengin olan meyve yaban mersinidir. Hatta bir fincan yaban mersini gün içerisinde gereksiniminiz olan lif gereksinimlerinizin çoğunu karşılamaktadır ve yalnızca 85 kaloridir.

Bir öbür sebzeler arasında olan salatalığın çoğunluğu su olmakla birlikte bir porsiyonu yalnızca onaltı kaloridir.  Salatalığın besleyici maddeler kabuğunda ve çekirdeğinde bulunmaktadır. Kahvaltı sofralarınızda salatalığın kabuğunu cetmeden harcamayı seçim edin. Lif ve A vitamini bedeli oldukça yüksek olan betakarotendir.

Sabah kahvaltılarının, akşam yemeklerinin ve gün içerisinde tuzlayarak harcanan bir öbür sebze olan domates, A, C, B2 vitaminleri, folik asit, krom, potasyum ve lif açısından oldukça zengindir. Domatese kırmızı rengini veren madde likopen, kronik hastalıklarla karşı olan karotenoittir. Domatesin kalorisini söyleyecek olursak bayağı boyutlarda bir domates yirmibeş kaloridir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmaya göre greyfurt, günlük beslenme kumpasına greyfurt harcayan şahısların zayıfladıkları neticesine varılmış. Greyfurt’un kan şekerini tertip eden, uzun zaman tok kalmanızı sağlamaktadır. Bir greyfurtun yarısında 50 kalori bulunmaktadır. C vitamini oldukça yüksek olan bu meyve aynı zamanda kanser ve kalp meselelerine karşı tehlikeyi eksiltmektedir. Greyfurt hem kolestrolü düşürüyor hemde sindiriminizi kuvvetlendiriyor.

YAZAR BİLGİSİ