Kilo almamak için ne yapılır? Kahvaltı en ehemmiyetli öğün!

16.04.2021
166
Kilo almamak için ne yapılır? Kahvaltı en ehemmiyetli öğün!

Araştırmalar kahvaltının günün en ehemmiyetli öğünü olduğunu söylüyor. Peki kahvaltı neden günün en ehemmiyetli öğünüdür? Zira güne sıhhatli ve zinde başlamanın yolu, sağlam bir kahvaltıdan geçiyor. Çoğu insan kilo almamak için kahvaltı öğününü sıçrıyor. Hakikat yanlışta burada başlıyor. Kahvaltı yapmayanlar, karınları acıktığı için günün ileri saatlerinde daha fazla yemek yiyor. Bu da kiloya neden oluyor. Peki kilo almamak için ne yapılmalıdır? İşte bu sualin yanıtını sizin için inceledik.

KİLO VERMEK İSTEYENLER İÇİN İLK KOŞUL KAHVALTI!

Günün en ehemmiyetli öğünü kahvaltıdır.Kahvaltı çocukların zekâsal gelişimi ve kilo vermek isteyenler için güne başlamanın ilk koşulu olmalıdır.Ancak gece geç saatlerde yemek yediğinizde karnınız tok olduğundan dolayı sabahları kahvaltı öğününü atlayabilirsiniz.Başka bir deyişle gece yemelerinizin nedeni hakikatinde, kahvaltıyı atlıyor olmanız olabilir. Çoğu zaman anneler de aynı yanılgıya düşebiliyor. Çocuklarına uyurken balla karıştırıp süt veren anneler bir de çocuğa yemek yedirince ciddi sıhhat meselelerini tetikleyebiliyor. Reflü bu meselelerden biridir. 

BAHANELERİ BİR KENARA BIRAKIN!

Araştırmaların neredeyse hemen hemen hepsi güne kahvaltı ile başlamak gerektiğini söylüyor.Bu öğünde sıhhatli tercihler yaparak beden kitle indeksinizi eksiltmeniz ve kilo vermeniz mümkün.Kahvaltıyı sıçramak erkeklere oranla bayanlarda daha eforlu gösteriyor.Zamansızlık, geç uyanma, iştahsızlık, bitkinlik, aç sezmemek kahvaltı yapmayan fertlerin genel mazeretleridir.Ama unutmamalısınız ki bunların hepsi birer bahane. Başkalaşım için karar vermelisiniz. 

ÖĞÜN ATLAYINCA ZAYIFLAMAYACAKSINIZ!

Kahvaltıyı sıçrayan bireylerin çoğu zayıflayamaya takviyeci olacağı görüşüyle bunu yapıyor. Ama bu çok büyük bir yanlış. Zira kahvaltı yapmayıp geçiştirenler,öğle saatlerinde sıhhatsiz yemek seçme meylinde oluyor ve gün içerisinde de daha fazla yemek yiyorsa, öbür öğünlerde bu sarihi aşırısıyla kapatmış oluyor. Kahvaltı etmek veya sıçramak, bedende iştah metabolizmasını etkiliyor ve gün boyu çoğalıp eksilerek kan şekeri kıymetini tanımlıyor.

BÜTÜN HUBUBATLAR TOK YAKALIYOR!

Peynir,ekmek,zeytinden oluşan bayağı kahvaltılardan bunalanlar için yumurta,yoğurt veya yulaf seçim etmek daha az kalori almayı ve kilo kaybetmeyi sağlıyor.Kahvaltılık gevrekler ve rafne edilmiş ekmekle bütün hububatlı ekmek arasında yapılan bir araştırmaya göre, bütün hububatlar kapsayan bir kahvaltı, sizi daha uzun tok yakalaması açısından avantaj sağlıyor.

ŞEKERLİ GIDALARDAN UZAK DURUN

Yumurta yiyin. Yumurta, anne sütünden sonra en nitelikli protein. Çok şekerli alternatiflerden uzak durun. Sabah kahvaltı olarak gofret,kek, kurabiye, çikolata ve şeker ilaveli kahvaltılık gerek yiyenler, kan şekerinde oynamaya yaşayacağı için 1-2 saat içinde tekerrür acıkacak ve enerji düşüklüğü yaşayacaktır. 

 

YAZAR BİLGİSİ