Kilo vermenin yolları neler obezite rehabilitasyonunda genetik beslenme nedir?

05.05.2021
16
Kilo vermenin yolları neler obezite rehabilitasyonunda genetik beslenme nedir?

Obez rehabilitasyonu nasıl olur? Obez rehabilitasyonunda yeni usuller ve sağlıklı kilo vermek için genetik beslenme usulleri geliştirildi. Genetik kodlara göre beslenildiğinde obez hastaları basitçe kilo verebiliyorken kilolarından kurtulmak isteyen fertler de rahatlıkla kilo vermeyi muvaffak oluyor. Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş  genetik beslenme ile kilo verme usullerini anlattı.

GENETİK KODLARINIZA GÖRE BESLENİN!

Günümüzde en ehemmiyetli sağlık meselelerinden biri obezite, başka bir deyişle kilo problemi. Bedende fazla yağ depolanması ile ortaya çıkan ve enerji metabolizması bozukluğu olan obezite, başta diyabet olmak üzere hipertansiyon, hiperlipidemi, koroner kalp hastalığı, kanserler ve daha bir hayli ehemmiyetli hastalığa neden oluyor.

GIDALAR BİREYE ÖZEL OLMALI

Obezite, artık dünyada çözümü öncelikli bir mesele. Bu meselede zaferli bir rehabilitasyonun yolu ise ‘nutrigenetik’den beslenme genetiği geçiyor. Nutrigenetik, yiyeceklerin bireye özel olarak, ferdin genetik yapısına bağlı tesir mekanizmalarını inceleyerek Deoksirübo Nükleik Asit zincirinde bulunan genetik zayıflama kodlarının analiz etilmesi ile zaferli neticeler elde etmeyi sağlıyor.

İDEAL KİLOYA ERİŞEBİLİRSİNİZ 

Ülkemizde Gentest Enstitüsü tarafından, TÜBİTAK’ın dayanağıyla geliştirilen GentestObesity uygulaması ile, genetik biliminin değişik disiplinleri ve nutrigenetik bilimi ışığında yapılan ayrıntılı incelemelerle bireye özel olarak ideal kiloya erişmeyi sağlayacak tesirli temkinler sunuluyor.

BİR YİYECEK BAZISI İÇİN TEHLİKE BAZISI İÇİN İSE FAYDALI OLABİLİYOR

Kilo probleminin esasında genetik yatkınlığın olduğunu belirten Gentest Enstitüsü Direktörü Dr. Serdar Savaş, balanssız beslenme ve hareketsizlik gibi yaşam stiline bağlı sebeplerin kilo çoğalışına neden olduğunu belirtiyor. Dr. Savaş, “Fertlerin genetik yapıları güzergahında yiyeceklere verdiği cevaplar değişiktir. Bir besinin emin bir ölçü alımı bazı fertler için tehlike iken, ötekilerine fayda sağlayabilir. Bu spektrumun ehemmiyetli bir kısmından, fertler arası genetik değişiklikler başka bir deyişle polimorfizmler mesuldür. Dolayısıyla bir yiyecek maddesinin ferdin sıhhatini ne istikamette ve ne kadar etkileyeceği, o şahsın genetik yapısına bağlıdır. Bu noktada beslenme tasarısının ve yiyecek dayanaklarının vitamin, mineral ve öbür yiyecek dayanakları fertlerin genlerine uygun olması lüzumu ortaya çıkmaktadır. Günümüzde genetik ve nutrigenetik bilimi sayesinde geliştirdiğimiz GentestObesity uygulaması ile ferdin kilo verememe sebeplerini ortaya çıkararak, genlerine özel hazırladığımız tasarı çerçevesinde sağlıklı kilo vermesine ve verdiği kiloyu senelerce gözetmesine dayanakçı oluyor ve bir hayli istenmeyen sağlık meselesinin ortaya çıkmasını yasaklayarak tesirli bir koruma sağlıyoruz” diyor. GentestObesity, beden kütle indeksi 30’un üzerinde olan, genetik yapısı güzergahında sağlıklı ve kalıcı kilo vermeyi amaçlayan her ferde uygulanabiliyor.

BİREYE ÖZEL TESTLER

Ülkemizde gen testleri gözetici tıp uygulamalarının yaygınlaşmasıyla yaşamımıza girdi. Gentest Enstitüsü’nün genetik inceleme ve değerlendirme programı olan Gentest, Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te Türk toplumunun özellikleri dikkate alınarak 2004-2009 seneleri arasında geliştirilmiş bir program. TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı’nın yardımlarını alan Gentest, bu alanda bir hayli beynelmilel zafere de sahip. Avrupa Birliği Cemiyet Sıhhati GenomBilim Network’ü tarafından ‘Avrupa’daki En İyi Uygulama’ seçilen Gentest’in değişik lüzumlar için değişik test uygulamaları mevcut.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.