Kırık kalp belirtiyi nedir kimlerde görülür nedenleri nelerdir?

26.03.2021
133
Kırık kalp belirtiyi nedir kimlerde görülür nedenleri nelerdir?

Beğenilen bir bireyin kaybı, boşanma, ayrılık, kandırılma veya piyangodan büyük ikramiye kazanmak gibi nedenler ‘Kırık Kalp Belirtiyi’na yol açabiliyor. Kalp kriziyle karıştırılan bu vaziyetin kısa bir vakit sonra geçtiğini söyleyen Medical Park Bahçelievler Sağlık Kurumu Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak,
ehemmiyetli bilgiler verdi.

‘Kalbim kırıldı’ demek bir laftan ibaret değil. Yeni çağın hastalıklarından biri olan ‘Kırık Kalp Belirtiyi’ stres sebepli kardiyomiyopati kalp adaleyi hastalığı veya Takaşubo Miyopatisi olarak da adlandırılır. Sıhhatli şahıslarda da görülebilir. Bayanlarda erkeklere göre daha sıktır. Ağır bir duygusal stres sonrası, fazla ölçüde stres hormonu salgılanmasını takiben ani ve şiddetli göğüs sızısı olarak belirlenir. Beğenilen bir bireyin kaybı, boşanma, ayrılık, kandırılma veya yalanlanma neticesinde olabilir. Piyango kazanmak gibi iyi şoklar sonrasında da görülebilir.

Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Barış Çaynak, ‘Kırık Kalp Belirtiyi’nda şikayetler eş olduğu için, çoğu zaman ‘kalp krizi’ tanısı konulabildiğini belirterek şu bilgileri verdi: “Bu hastalar acil serviste değerlendirildiğinde kalp krizinde görülen EKG farklılıkları yoktur. Bununla beraber ritim bozuklukları olabilir. Kan testleri yapıldığında kalp krizinde yükselen parametreler sıradan ve ya hafif yükselmiştir. Şayet ekokardiyografi kalp ultrasonu yapılırsa, kalbin bedene kan pompalayan sol tarafının genişlediği ve kasılmasının eksildiği görülür. Bu belirtilerle bireylere genellikle kalp anjiyografisi yapılır. Ancak bunlarda kalp krizinde olduğu gibi kalp damarlarında krize sebebiyet verecek bir darlık görülmez. Belirtiler günler ve ya haftalar içinde tamamen geriler. Birey sıradan sıhhatli haline geri döner. Bir aylık vakit sonunda tekerrür ekokardiyografi yaparak, kalp işlevlerinin olağana döndüğünü görmek zorunludur.

Aile hikayesinin kalp krizi riskini çoğaldırır. Kalp krizi bulguları ise şöyledir: 
Kalp krizi genellikle göğüste baskı ve tazyik hissiyle karşımıza çıkıyor. Kolda, çenede, dişte sızı, ellerde anlaşma kalp krizinin bulgularındandır. Özellikle göğüsteki tazyik hissi yaratıyor ve hastalar bunu genelde ‘göğsüme bir şey oturmuş gibi’ diyerek tarif ediyor. Bazı hastalar ise midesinde gaz varmış gibi sezdiğini, kalbi sıkıştıran ve tazyik tesiri yaratan bir şikayetten bahsediyor. Aile öyküsü de kalp krizi tehlikeyi açısından son derece ehemmiyetli. Şikayetler ve aile öyküsü göz önünde bulundurularak erken teşhis için kesinlikle zorunlu muayenelerin yapılması ve neticelere göre evvelden temkinler alınması kalp sıhhatinin korunması açısından son derece ehemmiyetlidir.

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bekar erkeklerin, konutlu erkeklere göre kalp hastalığı geçirme olasılığı yarı yarıya az. Aynı inceleyemeye göre eşleri ile tartışırken yanıt vermeyip içine atan bayanlar, yanıt verip tartışan bayanlara göre 4 kat daha fazla kalp hastalığı tehlikeyi taşıyor. İşinden hoşnut olmayan bayanlarla konutlu olan erkekler, öteki erkeklere göre 3 kat daha fazla kalp hastalığı geçirme tehlikeyi taşıyor. İşinden hoşnut olmayan bayanlar meselelerini konuta getiriyor. Konutlulukta mutluluk, tatmin ve münazaraların azlığı, hem bayanlarda hem de erkeklerde kalp sıhhatini korur.

Almanya’da yapılan bir başka araştırmaya göre kalp hastalığı ile alakalı olan ani vefatların 1000’de 4’şöhretin cinsel ilişki sırasında alana geldiği, çoğunluğunun erkeklerden oluştuğu ve neredeyse bu kayıpların tamamının yaz ve bahar aylarında olduğu saptanmış. Aynı araştırmaya göre; bu bireylerin yüzde 80’i başka bir bayanla ilişki halindeyken kalp krizi geçirerek yaşamını kaybettiği tanımlanmış.

Bahar ayları kalp sıhhati açısından tehlikeli aylardır. Zira daha çok efor sarf ediyoruz, havaların ısınmasıyla daha fazla dışarıdayız ve daha hareketli zaman geçiriyoruz. Kıştan kondisyonsuz çıkmak ve birden ağır efor sarf etmek kalbi yorabilir. Ayrıca bahar aylarında, kalp kapağı hastalıklarına bağlı kalp yetmezliklerinde bahar nezlesi, alerjik tepkinlere tutulma tehlikeyi çoğalır. Kalp kapağı hastaları genellikle akciğer rahatsızlıkları olan ve akciğer ödemine çok yatkın hastalardır. Bu hastaların akciğerlerinde enfeksiyon olduğunda, hastalık çok ağır izliyor ve zatürreye dönüşebiliyor. Sık sık akciğer enfeksiyonu geçirmek ve zatürre meseleyi yaşamak da kalp kapağı bozukluklarını işaret ediyor. Bu hastalıklar genellikle bahar aylarında ortaya çıkıyor.

YAZAR BİLGİSİ