Kış gebelerinin dikkat etmesi gerekenler

15.11.2021
30
Kış gebelerinin dikkat etmesi gerekenler

Gebelik süreci kış aylarına denk gelen anne adayları, bulaşıcı hastalık tehlikeyi ile daha çok karşı karşıya kalıyor.

Bu yarıyılda bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için bazı önlemler alınması, hastalıklardan korunmak ve sıhhatli bir gebelik ile doğum süreci geçirmek için büyük ehemmiyet taşıyor.

Op. Dr. Fırat Tülek, anne adaylarının kış sezonunu rahat geçirebilmesi için tekliflerde bulundu.

İşte kış gebelerinin dikkat etmesi gerekenler:

Yeterli ölçüde mandalina, ananas ve hurma harcayın

Bol vitamin ve mineral kapsayan kış meyve ve sebzeleri, annenin ve dolayısıyla bebeğin sıhhatli beslenmesi ile gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Kış aylarında günlük vitamin, protein, mineral ve karbonhidrat lüzumunu karşılamak için her yiyecek grubundan yeterli ve kumpaslı ölçüde harcanması gerekir. Bağışıklık sistemini destekleyerek bulaşıcı hastalıklara karşı korunma eforunu artıran özellikle mandalina, ananas, frambuaz, hurma, kivi, limon, domates, avokado, üzüm gibi sebze ve meyveler ara öğünlerde seçim edilmelidir.

2 kat kalsiyum lüzumu için balık harcanmalı

Hamilelik zamanınca anneden bebeğe geçtiği için kalsiyum lüzumu, bayağının iki katına çıkmaktadır. Bunun için balık güzergahından oldukça zengin olan kış mevsiminde bol bol balık harcanması önerilir.

Hamilelik zamanınca haftada en az 1 kere balık tüketimi uygundur. Balıktaki omega 3 yağ asitleri bebeğin beyin ve asap sistemi gelişimi açısından ehemmiyetlidir. Balıklar natürel olarak D vitamini kapsar. Fazla ölçüde ağır metal kapsadığı için midye ve kılıçbalığı gibi derin su mahsullerinin tüketiminden uzak durulmalıdır. Hamilelik yarıyılında harcanabilecek en tehlikesiz deniz mahsulleri; hamsi, uskumru, istavrit, palamut gibi yüzeyde yaşayan balıklarıdır. Hamilelik yarıyılında ham balık ve katkılı konservelerin harcanmaması önerilir. Balıkların kızartmadan çok buğulama veya ızgara da pişirilerek yenmesi önerilir.

Süt ve şekersiz komposto ile akışkan alımını destekleyin

Anne adayları bu yarıyılda bol akışkan almalı ve tuz tüketimini eksiltmelidir. Kış mevsiminde, susama hissi pek olmayabilir; ancak soğuk havalarda da beden suyunu balansta yakalayabilmek için günde vasati 2 litre su içilmesi gerekir. Akışkan alımını destelemek emeliyle süt, taze bunalmış meyve suları ve komposto da içilebilir. Komposto içerisinde şeker oranı muhtemel olduğunca eksiltilmelidir. Aksi takdirde kilo alımı süratlenebilir.

Lekeli hava bebeğe hasar verir

Gribal enfeksiyonların çoğaldığı kış aylarında, soğuk hava ve kapalı mekanlar da hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Havalandırması eksik kapalı alanlar ve kalabalık civarlar hem bulaşıcı hastalıkların daha kolay dağılmasına zemin hazırlayabilir hem de hava lekeliliği yaratması açısından bebeğe hasar verebilir. Konutların da sık sık havalandırılması gerekir. Yeniden konutlarda kaloriferlerin kuruttuğu havanın ıslatılması için ihtiyatlar alınması verimli olacaktır. Ayrıca anne adayları sigara içilen etraflardan netlikle uzak durulmalıdır.

Mantarı önlemek için pamuklu giysiler seçim edin

Kış mevsiminde anne adayları tek parça kalın giysiler yerine, kat kat pamuklu ve yumuşak yünlü elbiseler seçim etmelidir. Fazla terleme ve buna bağlı oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını yasaklamak için sentetik elbiseler giyilmemelidir. Özellikle hava geçirme özelliği olan elbiseler seçim edilerek fazla terlemekten sakınılmalıdır. Pabuç tercihi de anne adayları için ehemmiyetli bir mevzudur. Kar ve buz gibi kaygan zeminlere göre uygun kunduralar giyilmelidir. Topuklu kunduralar yerine; duruşu destekleyen düz, lastik tabanlı ve derin tırtıklı kunduralar seçim edilmelidir.

Çatlayan cilt, enfeksiyonlara yol açabilir

Gebelik zamanınca cilt, daha alıngan olduğu için daha çok bakıma gereksinim dinler. Soğuk havalarda surat ve eller başta olmak üzere, cilt kuruyup çatlar ve bu çatlaklar da enfeksiyon tehlikesini artırabilir. Bu sebeple, el ve surat yıkamada soğuk su yerine, ılık su seçim edilmeli ve bol ıslatıcı kullanılmalıdır. Her gün ıslatıcı sürmeye özen gösterilmelidir.

Öpüşüme ve tokalaşmadan muhtemel olduğunca uzak durun

Kış aylarında grip, nezle, soğuk algınlıkları ve üst solunum yolu enfeksiyonları gibi bulaşıcı hastalıklar çoğalış gösterir. Bunun için anne adayları aile fertleri olsa bile tokalaşmak ve öpüşmekten muhtemel olduğunca sakınmalıdır. Zira bu cins hastalıklar en çok tokalaşma, öpüşme, sarılma gibi yakın temas ile bulaşmaktadır. Anne adayları gebelik süresi süresince bu mevzuda kendisine her zamankinden daha fazla özen göstermelidir. Tokalaşmanın bir hasar vermeyeceği düşünülmemelidir. Enfeksiyonlar tokalaşma teması ile ellerine geçebilir. Ellerin muhtemel olduğunca sık sık bol su ve sabun ile yıkanması gerekir.

Her gün 1 saat sarih havada yürüyün

Anne adayları soğuk havayı gerekçe ederek kendisini konuta kapatmamalıdır. Havanın soğumasıyla kesintisiz evin içinde hareketsiz kalmak kilo çoğalışı ve dolaşım problemlerine neden olabilir. Kış aylarında güneşten daha az faydalanmakla beraber, her gün bir saat sarih hava yürüyüşü hem vücutsal hem de psikolojik olarak anne adaylarının kendilerini daha iyi sezmesini sağlayacaktır.

YAZAR BİLGİSİ