Kıskançlığı eksiltmenin ipuçları

20.11.2021
16
Kıskançlığı eksiltmenin ipuçları

Kıskançlığın en büyük sebeplerinden biri öz güven yetersizliğidir. Unutmayın ki siz hoşlandığınız birey tarafından seçilmiş insansınız. Başka Bir Deyişle değişik alternatifler arasında bir farkınız vardı ki; sevgiliniz sizi seçti. Öyleyse artık onun sizi hoşlanıp hoşlanmadığını denetlemektan bırakın.

Kıskançlık dozunu eksiltin

– Kıskançlığın bir başka sebebi de içinde bulunulan cemiyetin dayatmalarıdır. Dost grubunuz, aileniz ya da etrafınız kendilerinin sevgililerine davrandığı gibi davranmanızı isteyebilir. Siz de o cemiyet tarafından dışlanmamak için aynı biçimde davranmaya başlarsınız. Başka Bir Deyişle onlar sevgililerine, eşlerine devamlı hesap soruyorsa siz de hesap sorarsınız. Şahsiyetinizi cemiyete ezdirmeyin. Doğru olan onlarınki değil, sizinki.

– Tehdit ve baskı sevgiliyi size bağlamaz aksine uzaklaştırır. “Bana haber vermeden dışarı çıkarsan şunu yaparım”, “Şu dostunla görüşürsen bunu yaparım” demek sevgilinize işkence anlamına kazanç. İşkenceye uğrayan şahıs da günün birinde kesinlikle zincirlerini kırar.

– Kıskançlık sevginin kriteri değildir. Başka Bir Deyişle birini ne kadar hoşlandığınız, ne kadar çekemediğinizle paralel değildir. Aksine kıskançlık çoğunlukla hastalıklı bir vaziyet olduğundan bir zaman sonra sevgi filan kalmaz ortada. Kıskançlık şovlarıyla sevginizi ifade edemezsiniz.

– Sevgilinin her hareketini takip etmek, cep telefonlarını karıştırmak, internet adreslerinin parolalarını ele geçirmek gibi, kendinizi de minik düşürecek hareketlere girişmeyin. Bu hem şahsi özgürlüğe hücumdur hem de kendinize olan saygınızı eksiltir. Sevgi, güven demektir. Güvenmediğiniz şahısla da sevgili olmayın.

Geçmişine saygı duyun

– İlişkinizin başladığı tarihten evvel tarafların yaşadığı her şey kendisine aittir. Geçmişte yaşanan bir ilişkiyi çekememek sizi, yeldeğirmenleriyle savaşan Don Kişot’tan farksız kılar. Geçmiş geçmişte kalmıştır ve sizi yalnızca şimdiki gidişatınız ilgilendirmelidir.

– Unutmayın ki; sizin, sevgili olmadan evvel kendinize ait yaşamlarınız vardı. Kıskançlığınız sebebiyle sevgilinizi sizin yaşamınızı yaşamaya, sizin kaidelerinizle yaşamaya mahkum etmeyin. Başta bunu kabul etse dahi bir zaman sonra sabredemeyecektir.

– Kandırmak isteyen kesinlikle kandırır. Siz ne yaparsanız yapın bir yolunu bulur. Vefayı, bir insanın üzerinde baskı kurarak elde edemezsiniz. Vefayı yalnızca sevgi sağlayabilir.

– İnsan sosyal varlıktır. Sevgilinizin kesinlikle bir dost etrafı vardır. Onlarla görüşmesini yasaklamak sevgilinize yapacağınız en büyük haksızlıktır. Görüşmesini yasaklamak yerine onun dost etrafına siz de girin. “Beni sokmuyor” diyorsanız, o zaman sizin meseleniz zati kıskançlık değil. Siz hiç sevgili olamamışsınız demektir.

– En iyi kıskançlık ‘ilkel kıskançlık’tır. Başka Bir Deyişle insan olmamızdan kaynaklanan ve içimizden gelen kıskançlık. “Herkes sevdiğine çekemer” sözüyle belirtilen kıskançlık. Ama bu kıskançlık dozundadır, insanın yaşamını etkilemez. Böyle bir kıskançlıkta baskı yoktur, tehdit yoktur. Sevgilinize çekemediğinizi sevgi sözcükleriyle söylerseniz bunun güzeline gittiğini göreceksiniz. Misalin o dekolte bluzu giymesini “Seni o bluzla yalnızca ben görmek istiyorum” diyerek yasaklamak onun da kendisini iyi sezmesini sağlayacaktır.

Mehmet Coşkundeniz

YAZAR BİLGİSİ