Klima hasta eder mi korunmak için neler yapılmalıdır

23.04.2021
137
Klima hasta eder mi korunmak için neler yapılmalıdır

Kavurucu yaz sıcaklarının gelmesiyle klima kullanımı da arkasıydı. Özellikle araba ve konutlarda kullanılan klimalar hastalıklara sebe oluyor. Serinlemek isterken daha ciddi problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Klimanın neden olduğu lejyoner hastalığı nedir?

İÇ CİVAR HAVA NİTELİĞİ ÖLÇÜLMELİ

Klimalarla havalandırılan binaların sarih havayla teması olan binalara göre, bireylerde 6-7 kat daha fazla ‘Hasta Bina Belirtisine’ yol açtığını söyleyen Uzm. Dr. Okan Derin, “İç civar hava niteliğini IAQ ölçen sistemlerden yararlanarak çalışanların hasar görmesini yasaklanabilir” dedi.

SOLUNUM YOLUNDA KURULUK YARATIYOR

İş yerleri ve alışveriş merkezleri gibi kapalı etraflarda her an havalandırma makineleri çalışmaya başladı. Medipol Mega Üniversite Sağlık Kurumu Enfeksiyon ve Mikrobiyoloji uzmanlarından Uzm. Dr. Okan Derin, klimaların yol açabileceği hastalıklardan korunmak için önemli uyarılarda bulundu. Klimalarla havalandırılan binaların sarih havayla teması olan binalara göre, bireylerde 6-7 kat daha fazla ‘Hasta Bina Belirtisine’ yol açtığını söyleyen Uzm. Dr. Derin, “Gereğinden fazla sıcak/soğuk ayarda kullanılan aygıtlar, solunum yollarında kuruluk yaratıyor. Bakımı uygun yapılmayan havalandırma makineleri koruma etmenlerini yok ederek bedeni mikroplara sarih hale getiriyor. Ayrıca alerjik hastalıklara yol açabilecek parçacıkları de yayabiliyor. Bu gidişatta binalardaki mesul idareyiciler, iç civar hava niteliğini IAQ ölçen sistemlerden yararlanarak çalışanların hasar görmesini yasaklayabilir” diye konuştu.

LEJYONER HASTALIĞINA DİKKAT!

Uzm. Dr. Derin, klimalara bağlı olarak ‘Lejyoner Hastalığı’ başka bir deyişle ağır zatürre tablolarının da görülebileceğine dikkat toplayarak, “Günümüzde de çoğalan klima kullanımı ile özellikle otellerde ve ortak klima kullanılan alanlarda iyi bakımı yapılmamış klimalardan bu hastalık bulaşabiliyor. Bir virüsün neden olduğu SALLA Ciddi Akut Solunum Yetmezliği Belirtiyi ise yeniden uygunsuz havalandırma şartlarında bulaşabilir” ihtarında bulundu.

SIHHATLİ BİNA, SIHHATLİ İNSAN

İnsanların zamanlarının büyük bir kısmını iç etraflarda geçirdiğini dile getiren Derin, şunları söyledi: “İç civarlardaki havanın niteliğini sıcaklık, nem, hava başkalaşımı, biyolojik kirlenme ve parçacık kirlenmesi tanımlar ve bu niteliğin ayarlanması gerekiyor. Kullandığımız aygıtların da uygun biçimde bakımı yapılır ve uygun ayarlarda kullanılırsa bir sıhhat sorununu hayatayız. Sıhhatlı binalar sıhhatli insan demektir. Bu mevzuda mimarlara da çok misyon düşüyor.”

YAZAR BİLGİSİ