Kocaman gözler glokom bulgusu olabilir!

20.04.2021
120
Kocaman gözler glokom bulgusu olabilir!
Hoşlukla bağdaştırılan kocaman gözler, glokom başka bir deyişle millet arasında göz tansiyonu olarak öğrenilen hastalığın bulgusu olabilir. Her 10 bin bebekten birinde görülen glokom hastalığı açısından ebeveynlerin dikkatli olması gerekiyor.
Glokom rehabilitasyonu

Glokom hastalarının yaşam boyu emin aralıklarla doktora tetkik olmaları gerekiyor. Tetkik sıklığı başlangıç glokomda 6 ayda bir iken, ilerlemiş olgularda bu müddet 2 aya kadar inebiliyor. Erişkinlerde; ilk basamakta ilaç rehabilitasyonu uygulanıyor. Damlanın yeterli olmadığı, damlaya karşın görme asabı zararının ilerlediği olgularda ise lazer ve operasyon alternatifleri uygulanıyor.

36991_4.jpg
Çocuklar neden kocaman gözlü oluyor?

Nitelikli bir görme temini ve göz içi yapıların beslenmesi için, anne karnında son 2-3 ayda gözün içerisinde su üretimi başlıyor. Gözün kanal sisteminde de yavaş yavaş delikçikler açılıyor ve akışkan yavaş yavaş bu delikçiklerden dışarıya çıkmaya başlıyor. Doğuştan glokomda ise o delikçiklerin gelişiminde problem olduğundan akışkan dışarıya çıkamıyor. Bu sebeple de gözün içerisinde tazyik yükseliyor ve görme asaplarında tahribat alana gelebiliyor.

Bebeklerin gözleri erişkinlerden değişik olarak esnek olduğu için, içeride tazyik yükseldiği zaman ilk 3 yaşına kadar göz küresi gelişmeye başlıyor. O sebeple bu çocuklar genelde kocaman gözlü oluyor. Aileler bebeğinin ya da çocuğunun gözlerinin kocaman olduğunu fark ettiklerinde kesinlikle göz doktoruna müracaat etmelidir.

36991_1.jpg
Güneşli havada gözlerini açamaz

Kocaman gözün yanı gizeme bebeklerde glokomun en ehemmiyetli bulgularından biri de, ışıklı ve güneşli havada gözlerini açamamaları. Ancak pek çok anne baba bu bulguların da bir hastalığın habercisi olabildiğinden habersiz. Çocuklarda böyle bir şikayet gözlemlenmesi gidişatında ebeveynler bir doktora müracaat etmeli. Ailelerin en fazla dikkatini sürükleyebilecek belirtiler arasında, gözlerin sulanıp akması, gözün şeffaf katmanlarının grileşip matlaşması yer alıyor.

36991_2.jpg
Glokom her yaşta ortaya çıkabilir

Glokom sinsice ilerlediğinden bireyin görme hünerindeki kaybı çok yavaş oluşuyor. Bu sebeple en son evreye geldiğinde anlaşılabiliyor. Glokom her yaşta ortaya çıkabiliyor. Ailesinde glokom olanlarda tehlike 6 kat çoğalıyor. Çocukluk çağında oluşan glokomda genellikle cerrahi rehabilitasyon uygulanırken, göz kanalında delikçik açılıp akışkanın dışarıya akmasıyla tansiyon basmakalıpa dönüyor ancak buna rağmen bazen ikinci ve üçüncü operasyonlar da gerekebiliyor.

36991_3.jpg
YAZAR BİLGİSİ