Kolay gördüğünüz bulgular hayati işlevlerinizi riske atıyor

13.04.2022
22
Kolay gördüğünüz bulgular hayati işlevlerinizi riske atıyor

Migren hücumları, umursamadığımız boyun ağrıları ve dünyayı alt üst eden vertigo baş dönmesi yaşamın öyle bir parçası olur ki, bunları artık sıradan kabul etmeye başlarız. Bu vaziyetler dayanılmaz bir hal aldığında ertelemek çok riskli bir hal alabilir. Bahsi geçen şikayetlerin üst servikal omurga belirtisinden kaynaklanabileceğini söyleyen Avrasya Sağlık Kurumu Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Ortak, kolay ağrılar biçiminde yaşam niteliğinizi düşürülen ağrılar hakkında bilgiler vardı.

Vücudunuzun yakındığı şikayetleri göz arkasını etmeyin

Atlas veya C1 olarak adlandırılan boyundaki ilk kemik, baş ile boynun kesişme noktasında yer alır. Biçim olarak yüzüğe benzeyen bu yapı, omuriliğin ilk geçitlerinden biridir. Öbür bir kemik ise Axis veya C2 olarak adlandırılan yapıdır ve boyundaki ikinci kemiktir. Axis hemen Atlas’ın altında yer alır. Bu iki yapı üst servikal omurga olarak öğrenilir.

Atlas ve Axis’in merkezi asap sistemi içinde yer alan beyin sapına oldukça yakın bir yerde konumlanır. Beyin sapı beden için çok ehemmiyetli bir yapıdır zira bedenin tüm hayati işlevini hakimiyet eder, koordineli olarak çalışmasını sağlar. Dolayısıyla Atlas ve Axis’de alana gelen ufak meseleler çok büyük problemlere yol açabilir. Üstelik bu bölgede yaşanan yaralanmalar, bölgenin gizeme dışı anatomik ve muayenehane özellikleri sebebiyle tanı ve yaklaşımda eforluklar oluşturabilir. Bu bulgulara dikkat;

– Baş ağrısı,

– Baş dönmesi,

– Mide bulantısı,

– Kulakta çınlama,

– Skolyoz,

– Boyunda ağrı,

– Surat bölgesinde ağrı,

– Uyku bozuklukları,

– Çene eklemi problemleri,

– Yüksek tansiyon,

– Kronik bunalım.

Rehabilitasyon için hastanın hikayesi de dikkate alınıyor

Üst servikal omurgada yaşanan travmalar oluş şekline göre değişiklik talep eder, riski de gidişata göre farklılık gösterir. Şayet yaralanma, yanlış kullanım ve kazalar neticesinde atlas ve axiste zarar varsa, yukarıyada belirtilen şikayetler alana kazanç. Ancak kaza ve travma neticesinde yüzük formundaki iki kemikte kırıklar alana gelmişse hayati risk söz mevzusudur. Hemen müdahale edilmelidir.

Üst servikal bölge yaralanmaları, radyografik muayenelerden biri olan ağız sarih odontoid grafisi ile görüntülenebilir. Ancak bu muayene bütün olarak belirtinin kesin tanısı için yeterli gelmeyebilir. Şöyle ki; oksipital kondil kırıkları, kafa travmaları ile sık görülen kranyal asap yaralanmaları, grafilerle belirlenmesi güç olan vaziyetlerdir, ek muayeneler gerekir. Belirtinin rehabilitasyonunda multisidipliner bir yol izlenir ve zararın oluştuğu yere göre değişik rehabilitasyon yaklaşımları uygulanır.

YAZAR BİLGİSİ