Kolonyadaki büyük tehlike

23.04.2022
25
Kolonyadaki büyük tehlike

Hemen hemen hepimizin evinde bulunan kolonyalar beyin için risk oluşturabiliyor. Bazı üreticilerin etil içki yerine, zehirli kimyevilerden temizletilmemiş metil içkiyi kullanması millet sıhhati açısından ciddi tehlike oluşturuyor.

Ucuz kolonya almayın

Nitelikli kolonyalarda ‘etanol’ denilen etil içki kullanılır. ‘Metanol’ dediğimiz ise metil içkidir. İçinde zehirli kimyeviler taşır, tamamen arıtılmış edilmemiş bir içkidir. Özellike de ucuz kolonyalarda seçim edilir. Kolonya yapım maliyetini düşürmek için kolonyanın içindeki içki oranı düşürülür. Bu en çok limon kolonyasında uygulanır.

Ucuz kolonyalarda ya metanol içki kullanılıyor ya da derece düşürülerek maliyeti azıcık daha alt sürüklemeyi sağlıyor.

İyi bir limon kolonyası 80 derece, kokulularda ise 60 derece olmalıdır.

Metil içkiden yapılan kolonyaların hasarları

Kullandığınız kolonyaların yanlış seçimi başta beyin olmak üzere ciğerler ve ten üzerinde negatif tesirler yaratır.

Ferahlamak ve paklik emeliyle kullanmış olduğumuz kolonyaların içinde bulunan maddeler bedenimize solunum ve cilt yoluyla girmektedir. Metil içkiden yapılan kolonyalar beyin, ciğerler ve cilt üzerinde zarara yol açmaktadır. Kolonyanın yol açmış olduğu meseleler geri dönüşü olmayan problemler doğurabilir.

Çocuklar için çok hasarlı

Metanol içkiden yapılan bir kolonyayı burnunuza sürüklediğinizde yüz binlerce hücrenizi öldürür. Hem kendinizin, hem de çocuklarınızın bu kolonyayı kullandığını düşündüğünüzde hasar çok büyüktür.

YAZAR BİLGİSİ