Kulak çınlaması neden olur duyma kaybına yol açıyor!

05.05.2021
17
Kulak çınlaması neden olur duyma kaybına yol açıyor!
Kulak çınlaması neden olur? Uzmanlar uyarıyor! Kulak çınlamasını hafife almayın! Kulak çınlaması duyma kaybına yol açabiliyor. İşte sebebi!

En çok görülen çınlama tipi ileriki yaşlarda görülen  presbiakuzi denilen ileri yaş çınlamasıdır. Bu çınlama duyma kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple kulak çınlamasını hafife almamanızda fayda var. Kulağınızda geçmeyen bir çınlama sesi varsa bir an evvel bir KBB uzmanına görünmeniz bereketli olacaktır. 

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin-678-OCG2.

Kulak çınlaması neden olur? Neredeyse  hemen hemen herkes kulak çınlaması problemiyle kısa süreli de olsa karşı karşıya kalmıştır. Kulak çınlaması şahsı oldukça rahatsız eden, tedirginlik veren bir gidişattır. Ulus arasında kulak çınladığında en çok yapılan yorum biri tarafından konuşuluyorsun yorumudur. Fakat bu göründüğü kadar kolay olmayabilir. Kulak çınlamanız uzun süreli olarak devam ediyorsa ciddi bir sağlık meselesinin habercisi olabilir. Uzmanlar uyarıyor! Kulak çınlaması duyma kaybına neden olabilir. Peki kulak çınlaması neden olur? İşte kulak çınlamasına dair tüm merak edilenleri, KBB ve Ses Hastalıkları Uzmanı Profesör Hekim İsmail Koçak’tan bildik. 

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin-768-caFK.

Kulak çınlaması dediğimiz şey, rastgele bir dış tesir olmaksızın dinlenen seslerdir. Kulak çınlaması kulaktan başlayıp beyne erişen duyma süreçlerinin rastgele bir safhasında ortaya çıkabilir. Genellikle tüy hücrelerinin zarar görmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Kulak çınlamasına dair ulus arasında bir ekip öyküler bulunmaktadır. Bunlardan en öğrenileni kulağın çınlıyorsa biri seni konuşuyordur. Fakat kulak çınlamalarını bu kadar kolaya almamak gerekiyor. Nitekim çınlamalar ciddi sağlık meselelerini birliktesi getirebilir. 

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin-ZMkL.jpg

Kulak çınlamasının hangi aralıklarda ve nezamanlar olduğuna dikkat edilmelidir. Kulak çınlaması reelinde baklırsa kulağın kendi içerisinde barındırdığı mevcut sestir. Şayet kulağınızda duyma kaybı varsa, kulak ses üretmeye başlamaktadır. Buna çınlama denir. Reelinde var olan sesi başka bir deyişle çınlamayı kulak değil, beynin kendisi üretmektedir. 

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin-1-xo1H.jp

Kulağın çevreyi hareketli adalelerden oluşmaktadır. Bunların fazla derecede rahatlaması gidişatında ya da kasılması gidişatında kulakta alana gelen mekanik bozukluklar da çınlama hissi doğurmaktadır. Başka Bir Deyişle kulak çınlamasının pek çok sebebi bulunmaktadır. 

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin23-ltax.jp

Aynı zamanda kulağın etrafında hareketli bir çok adale vardır. Bunların fazla kasılması ya da rahatlaması da, mekanik bozukluklar da, sürtünmeler de çınlama hissi doğurur. Çınlamanın onlarca değişik sebebi vardır ve rehabilitasyonları da bu sebeplere göre yapılır.

kulak-cinlamasi-deyip-gecmeyin45-zDNC.jp
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.