Kulak çınlaması neden olur

30.03.2022
37
Kulak çınlaması neden olur

Kulak çınlaması cemiyette sıklıkla görülüyor ve kulak çınlaması takribî 3 şahıstan birini negatif etkiliyor. Kulak çınlamasının genellikle 30 yaş üstünde daha sık görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, kulak çınlamasına dair ayrıntılar hakkında bilgi verdi.

Hipertansiyon ve adale spazmları kulak çınlaması nedeni

Kulak çınlamasının nesnel ve subjektif olarak iki biçimde görülüyor. Nesnel kulak çınlamasında ses hem hasta hem de başkaları tarafından dinlenebilirken subjektif kulak çınlamasında ses yalnızca hasta tarafından dinlenebiliyor. Nesnel kulak çınlama nedenleri arasında hipertansiyon ve ur gibi damarsal nedenlerin ve adale spazmları gibi nöromüsküler sebeplerin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kazkayası, “Subjektif kulak çınlaması nedenleri ise dış kulak yolu, kulak çeperi, orta kulak ve içerisindeki kemikçikler ile duyma uzvundaki patolojik problemlerden kaynaklanır. Bunlar asap ve damar urları, meniere hastalığı, kulak kireçlenmesi, kafa travması ve eko travma, ototoksik ilaçlar, kulak enfeksiyonları olabilir” dedi.

Vitamin noksanlığı ve şeker hastalığı kulak çınlamasına neden olabiliyor

Özellikle baş dönmesi ve duyma kaybının eşlik ettiği çınlama iç kulakta bir ur neticeyi olabiliyor. Bunun yanında vitamin noksanlıkları, iz element noksanlıkları bakır, demir, çinko, hipotiroidi ve şeker hastalığı gibi meseleler azımsanmayacak derecede kulak çınlamasına neden olabilir.

Tansiyon ve şeker hakimiyet altında yakalanmalı

Kulak çınlaması rehabilitasyonunun korunma ile başladığını belirten Prof. Dr. Mustafa Kazkayası, “Kulak çınlamasına yol açabilecek ses travması ve bazı ilaçlardan uzak durulmalı, tansiyon ve şeker hakimiyet altında yakalanmalı” dedi. Son senelerde maskeleme rehabilitasyonunun uygulandığını ve bu uygulamanın çınlamayı geçirmemekle beraber çınlamanın tedirgin edici sesinden kurtulduklarını ve bir dereceye kadar fayda gördüklerini vurguladı.

YAZAR BİLGİSİ