Kulak sızısına ne iyi kazanç zeytinyağı sızıyı eksiltiyor!

05.05.2021
46
Kulak sızısına ne iyi kazanç zeytinyağı sızıyı eksiltiyor!

Muhtelif sebeplerden oluşabilen kulak sızıları günlük yaşantımızı etkliyebilen ve hayat niteliğini aşırısıyla düşüren bir mesele. Konutta uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle kulak sızınızı geçirebilirsiniz. İşte konutta kulak sızınızı geçirecek 7 yöntem!

Zeytinyağı

Zeytinyağının dokusu, birikiminin neden olduğu sızıyı eksiltir. Doğrudan uygulanması, kulağınızı yumuşatabilir ve sızıyı ortadan kaldırabilir. Amerikan Pediatri Yüksekokulu, kulağa birkaç sıcak damla zeytinyağı dökmenin sızıyı eksiltebilecek anti-inflamatuar bir tesire sahip olabileceğini söylüyor.

Zencefil

Zencefil, faal natürel özellikleri ve antimikrobiyal ve antifungal olması sebebiyle sızıyı eksiltmeye dayanakçı olabilir. Doğrudan kulak içine koymadan dış kulak kanalının çevresine ılık zencefil suyu uygulayın.

Kompres uygulaması

Sızıyı gevşetmek için termal pedler veya soğuk kutular kullanılabilir. Sıcak ve soğuk arasında mutasyonlu olarak 10 dakika süresince kulağınıza yerleştirin. Bu yöntem erişkinlerde ve çocuklarda kullanılabilir. Ancak çocuklara doğrudan yaparken dikkatli olmakta fayda var

Meyan kökü

Meyan kökü anti-enflamatuar ve antibiyotik bileşenleri sayesinde kulak ağrısına gevşetebilir. Bir çorba kaşığı meyan kökü ve bir çorba kaşığı arıtılmış tereyağını ısıtın. Her şeyi karıştırın ve soğuyana kadar 5 dakika bekleyin. Karışımı kulak kanalının dışına yerleştirin ve 15 dakika bekletin, sonra dikkatlice durulayın.

Masaj

Çiğneme adalelerindeki meselelerin neden olduğu sızıyı ortadan kaldırmak için, kulak arttan başlayarak alt doğru boyuna ve daha sonra öne doğru hareket ederek bölgeye hafifçe masaj yapmayı deneyin. Bu cins masaj kulak enfeksiyonu ve fazla akışkandan kaynaklanan sızıyı rahatlatmaya dayanakçı olabilir, böylece rahatsızlığın makûslaşmasını önleyebilir.

Sarımsak

Sarımsak, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde uzun seneler süresince sızıyı gevşetmek ve enfeksiyonları önlemek için dayanakçı olarak kullanılmıştır. Acıyı ve rahatsızlığı yatıştırmak için ezilmiş sarımsakları birkaç dakika susam yağına daldırın. Sonra süzün ve kulak kanalına uygulayın.

Kulağınızın üzerine uyumayın

Yattığınız pozisyonlara dikkat edin, zira yanlış pozisyonda yatmak enfeksiyonun neden olduğu sızıyı makûslaştırabilir. Etkilenen kulağın üzerine uyumak yerine öteki tarafa uzanmayı deneyin. Ayrıca, ekstra yastıklar kullanarak yatmayı deneyin. Bu pozisyonlar kulak drenajını teşvik eder ve sızıyı eksiltir.

YAZAR BİLGİSİ