Kumpaslı yemek bunamayı önlüyor

04.04.2022
29
Kumpaslı yemek bunamayı önlüyor

Millet arasında bunama olarak öğrenilen demans, zekasal yeteneklerin zayıflaması vaziyetidir. Demas hastalığının bir cinsi olarak adlandırılabilen alzheimer reelinde demansın en büyük sebebidir. Yeşilçam’ın büyük ustası Münir Özkul’un da senelerce gayret eden hastalıkla alakalı yeni bir büyüme var.

Kumpaslı yemek yaşam kalitesini çoğaldırıyor

California Üniversitesi’nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, kumpaslı yeme alışkanlığının kazandırılmasının uyku niteliği, kalp sıhhati ve demans üzerinde pozitif tesir yaptığı kollandı. Bu neticeye göre her gün aynı saatte yemek yenmesi, demansla gayrete destekçi olabilir. Kumpaslı yemekler, demansla beraber dejenere olan, beden hakimiyeti ile iletişimli beyin bölgesindeki gen ifadesini geliştiriyor. Analistler, belirtilerin demans gibi rehabilitasyonu olası olmayan hastaların yaşam niteliklerini çoğaldıracağına inanıyor.

California Üniversitesi’nden Profesör Christopher Colwell, “Demans, genetik olduğu bililnen ve rehabilitasyonu olmayan bir hastalıktır. Bu neticeler, yaşam niteliğini çoğaldırmakla kalmayıp, hastalığın ilerlemesini de geciktirecektir.” dedi. Türkiye’de takribî 1 milyon demans hastası olduğu varsayım ediliyor.

YAZAR BİLGİSİ