Lejyoner hastalığı nedir klima kullanırken dikkat!

05.05.2021
37
Lejyoner hastalığı nedir klima kullanırken dikkat!

Sıcak havalarda oda ısısını düşürerek konforlu bir civar yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor. Klima yoluyla bulaşan ve klima hastalığı olarak öğrenilen “lejyoner hastalığı”, zatürre gibi ciddi üst solunum yolu meselelerine yol açabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kısmı’nden Prof. Dr. Necla Songür, klima hastalığı ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.

KOMAYA DAHİ GİREBİLİRSİNİZ

Civarlarda bulunan klimaların şayet hijyeni ve pakliği iyi yapılmazsa, “lejyonella” ismi verilen bir bakteri üremektedir. Akarsu, nehir, göl, sauna, hamam, jakuzi, fıskiye, havuz, duş başlığı gibi sulu ve nemli civarlarda ya da klimalarda üreyen bu bakteri, solunum yoluyla bulaşmaktadır. Reelinde her gün karşılaşılan bu bakteri, bağışıklık sistemi güçlü olmayan bireylerde, ilk olarak üst solunum yolu hastalığı olarak kendini gösterir, rehabilitasyon edilmediğinde de akciğere yerleşerek zatürreye neden olabilir. Bu vaziyet, şahsı komaya kadar götürebilecek bir sürece yol açabilir.

Lejyoner bu bulgular ile kendini gösteriyor:

1.Ateş

2.Halsizlik

3.Eklem sızısı

4.Geçmeyen kuru öksürük

5.Balgam çıkarma gereksinimi ve balgam çıkarmada güçlük,

6.Baş sızısı

7.Bilinç fluluğu

8.Nefes darlığı

9.Uykuya eğilimli olmak

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ DÜŞÜ OLANLAR DİKKAT

Nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıkları gibi bulgu veren klima hastalığı, çok kısa bir müddet içerisinde alt solunum yollarını da tutarak, akciğerde iltihaplanmaya neden olabilir. Hem hava hem de ağ suyu yoluyla bulaşabilen klima hastalığı, özellikle bağışıklık sistemi cılız olan şahısları etkilemektedir. Bu şahısların yaşadıkları etrafa ve yaz döneminde tatil bölgelerindeki klimaların hakimiyetinin yapılıp yapılmadığa dikkat etmelidir. Aynı zamanda banyo, havuz ve termal kuruluşlar gibi nemli civarlardaki sistemlerin de hijyeninin yeterince sağlandığından emin olunmalıdır.

 Bu bireyler yüksek tehlike altında;

50 yaş üstündeki bireyler
Astım ve KOAH hastaları
Bebek ve çocuklar
Kanser rehabilitasyonu gören hastalar
Uzun süreli kortizon rehabilitasyonu gören hastalar
Organ nakli olmuş hastalar
Erken tanıyla galibiyetli rehabilitasyon muhtemel

Hastalığın önlenmesi için hem yaşanılan konut hem de otel ve sağlık kurumu gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir biçimde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Hastalığın tanı ve rehabilitasyonu için de hekimin hastayı özellikle klima hastalığı açısından değerlendirmesi ehemmiyetlidir. Hasta hikayesinde, klima maruziyeti olması veya gidilen bir otel ya da tatil köyü olup olmadığı, suyla fazla temas vaziyeti gibi mevzular denetlenmelidir. Tanı konan hastalara lüzumlu antibiyotik rehabilitasyonu başlatılır ve özellikle erken yarıyılda müracaat eten hastalarda galibiyetli neticeler alınmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.