Lohusa annelere sağlık teklifleri

24.03.2022
35
Lohusa annelere sağlık teklifleri

Anne olmak, bir kadının hayatındaki en özel anlarından biri ancak bebek sahibi olmak kadınların yaşamında pek çok farklılığa ve tüm balansların değişmesine yol açıyor. Yeni anneler bebek dünyaya geldikten sonraki süreçte muhtelif sağlık problemleri ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu yarıyılın sağlıkla ve konforlu bir biçimde atlatılması için bazı ehemmiyetli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor. Memorial Dicle Sağlık Kurumu Kadın Hastalıkları ve Doğum ile Tüp Bebek Merkezi Bölümü’nden Op. Dr. Uğur Değer, lohusa annelere tekliflerde bulundu.

Doğumdan sonra bu şikâyetlere dikkat edin

Doğum sonrası, özellikle yeni anne olmuş kadının en duyarlı yarıyıldır. Doğum dahi tek başına anne için mükemmel bir deneyimken, hemen sonrasında başlayan yeni bir yaşam, ilk günlerin afallamışlığı ve fiziksel çekinceleri ile güçleşebilir. Bu süreci doğru ve sağlıklı bir biçimde atlatmak muhtemeldir. Özellikle doğum sonrası fazla ve pıhtılı kanama, akıntının renginin değişmesi, doğum sezaryen olarak asıllaşmışsa ameliyat kesisi yerinde ağrı, sancı, kızarıklık, şişlik, ısı çoğalışı, kanama, yüksek ateş, makûs kokulu akıntı, memelerde geçmeyen ağrı, şişme, ısı çoğalışı, bulantı, kusma, idrar yaparken ağrı ve yanma bulguları varsa kesinlikle hekime müracaat etilmelidir.

Doğum sonrası ilk hafta kanama görülebilir

Doğum sonrası ilk bir hafta kanama, adet kanaması kadar sık görülebilir. Daha sonra kanama yerini daha çok akıntıya vazgeçer, akıntının rengi kahverengi, sarı, beyaz olmak üzere giderek açılır ve vasati loğusalık süresi boyunca yani 40 gün devam eder. Bu süreçte rastgele bir antiseptik solüsyon kullanmaya gerek yoktur. Pedler sık değiştirilmeli, genital bölge duru su ile yıkanarak pak ve kuru yakalanmalıdır. Bu süreç takip edilmeli ve dikkati sürükleyen bir değişiklik görüldüğü takdirde hekime müracaat etilmelidir.

Lohusalık yarıyılında ayakta duş almak ehemmiyetli

Doğumu takip eden üçüncü günde anne banyo yapılabilir. Lohusalık yarıyılı boyunca ayakta duş alınmalıdır. Oturarak ve küvete girerek banyo yapmak enfeksiyon tehlikeyi açısından mahzurludur. Sezaryen ile doğum yapanlar doğumun ikinci gününde banyo yapabilir ve banyo sırasında ameliyat bölgesini kapatmasına gerek yoktur. Banyo sonrası ise ameliyat bölgesi tahriş edilmeden pak bir havlu ile tampon yapılarak kurulanmalıdır. Ancak 40 gün boyunca yapılacak banyo ayakta duş biçiminde olmalı, oturarak veya küvete girerek yapılmamalıdır.

Anne ve bebekte kabızlığı önlemek için bol akışkan alımı koşul

Lohusalık yarıyılında kadınların özel bir diyet uygulanmasına gerek yoktur. Yeterli ve balanslı beslenmeye özen gösterilmeli, protein, karbonhidrat, sebze ve meyvelerin yeteri kadar harcanması yeterli olacaktır. Gaz yapıcı yiyeceklerden sakınmak, anne ve dolayısı ile bebek için çok ehemmiyetlidir. Annenin kendisi ve bebeğin kabızlığını önlenmek, süt imalini artırmak için bol akışkan harcaması ehemmiyetlidir.

Süt akışını kolaylaştırmak için pratik teklifler

Doğumdan sonra süt yapımının başlamasına bağlı olarak memelerde çok ikinci ve yedinci günler arası şişlik ve gerginlik oluşur. Bu his anneler tarafından bir rahatsızlıkmış gibi idrak edilir. Ancak bu durum süt oluştuğunun bir bulgusudur. Bu şişlik ve gerginliğin meme cerahatine yol açmaması için bebek sık sık emzirilmelidir. Memelerin fazla derecede sertleşmesi neticeyi bebek memeyi tutamıyorsa veya yakalamasına karşın yeterli biçimde boşalma sağlanamıyorsa memelerdeki süt elle veya pompa ile bunalarak sağılmalıdır. Süt sağma operasyonu evveli, ılık nemli havluyla kompres yapılması ve yine ılık bir duş alınması süt kanallarının genişlemesini sağlayacaktır. Böylelikle süt akışı kolaylaştıracaktır.

Pakliğe dikkat edin

Annenin emzirmeye başlamadan evvel bir ölçü anne sütü ile meme başını nemlendirmesi önerilir. Her emzirme sonrası arınma gerektirmeyen bebeğin emmesinde mahzur olmayan, yalnızca lanolin maddesi kapsayan bir krem sürülerek meme başı çatlakları önlenmelidir. Süt yapımı çoğaldıkça ve meme ucundan süt akmaya başladıkça göğüs petleri kullanmak yararlı olacaktır.

Bebeğin emmesini kolaylaştırmak için…

Meme ucunu, bebeğin emmesini kolaylaştırmak için dışarı çıkarmak amacıyla emzirme aralarında ve emzirmeden 10 dakika kadar evvel göğüs ucuna masaj yapmak en pratik yöntemdir. Şayet tesirli olmuyorsa ucu çıkarmak için bebek mağazaları ve eczanelerde kolayca bulunabilecek özel aparatlar kullanılabilir. Başka bir çözüm yolu da meme ucu çıkana kadar bebeği silikon meme ucu ile emzirmektir. Bebek emdikçe birkaç gün içinde meme ucu kendiliğinden besbellileşecektir.

Doğumdan sonra 40 gün sonra anne cinsel hayatına dönebilir

Lohusalık yarıyılında kadınlarda, özellikle de emzirirken salgılanan oksitosin hormonu nedeniyle annenin uykusunun gelmesi gayet sıradandır. Annenin basmakalıp cinsel hayatına dönmesi için de vasati 40 gün geçmelidir. Zira lohusalık yarıyılında rahim içi henüz daha önceki haline dönmediğinden cinsel ilişki netlikle önerilmemektedir.

Kumpaslı takiplerinizi aksatmayın

Doğum yapmış olan her kadının lohusalık yarıyılı bittikten sonra hekimine müracaat etip hamilelik sonrası basmakalıp jinekolojik muayenesini olması çok ehemmiyetlidir. Bu yarıyılda smear testi yapılabilir ve korunma yöntemleri hakkında bilgi alınması gerekir. Rastgele bir problem görülmediği takdirde jinekolojik muayene hekimin belirleyeceği aralıklarla yinelenmelidir.

YAZAR BİLGİSİ